Produkcja przemysłowa dociska hamulec do podłogi

Produkcja przemysłowa kontynuuje złą passę. Spodziewaliśmy się, że po słabym styczniu w lutym nieznacznie ale jednak wzrośnie, o 1,6% r/r. Podobne były oczekiwania konsensusu prognoz: 1,1% r/r. Tymczasem okazało się, że po pierwsze styczniowa produkcja była jeszcze gorsza niż się wcześniej wydawało, bo GUS zrewidował ją w dół z 2,6 do 1,8% r/r a po drugie, że w lutym przemysł nie tylko nie odbił lecz zanurkował poniżej swojego ubiegłorocznego poziomu, konkretnie do 1,2% r/r. Odczyt byłby jeszcze gorszy, gdyby nie kolejny solidny wynik górnictwa. W styczniu produkcja w tej branży wzrosła o 5,6% w stosunku do grudnia. Luty dodał do tego wyniku kolejne 2,2%.
Co więc zaskoczyło in minus? Nie produkcja energii, która wprawdzie spadła o 4,7% r/r, ale biorąc pod uwagę nienormalnie wysoką bazę z ub. roku, kiedy to energetyka z trudnych do wyjaśnienia powodów wykręciła wzrost o 38% r/r, można się było spodziewać głębszego spadku w ubiegłym miesiącu. In minus zaskoczyło nas natomiast przetwórstwo przemysłowe, które hamuje co najmniej od roku, ale w lutym kontynuowało ten trend z dodatkowym impetem. O ile jeszcze w styczniu produkcja w tej branży była o 3% wyższa niż w tym samym miesiącu 2022 r., o tyle w lutym okazała się już o 1% niższa. Co było powodem tej słabości? Winą obciążamy po pierwsze presję kosztową w branżach energochłonnych, słaby popyt krajowy na skutek ogólnej dekoniunktury oraz coraz słabsze perspektywy eksportowe – dobre wyniki eksportu za styczeń traktujemy jako jednorazową anomalię a nie odwrócenie trendu.

Nie wydaje nam się niestety by koniec hamowania polskiego przemysłu był bliski. Wprawdzie w drugiej połowie roku powinien zacząć się odbudowywać popyt krajowy na dobra tej branży, ale jeśli chodzi o popyt zagraniczny to najgorsze dopiero przed nami. Zacieśnienie monetarne w głównych gospodarkach jeszcze się nawet nie skończyło i jeszcze przez kilka kwartałów będzie ciążyć na koniunkturze. Dopiero w 2024 roku widzimy szanse na jakąś poprawę.
Źródło: Bank Pekao SA
15.03.2023
Tagi: gospodarka, produkcja przemysłowa