QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Kurs EUR/USD w cieniu niepewności banków centralnych

wykres


Czwartkowa sesja walutowa cechowała się stosunkowo niską zmiennością pomimo podwyżki stóp procentowych przez EBC o 50pb. Notowania EUR/USD zamknęły się powyżej ceny 1,06, zwyżkując zaledwie 0,32%. Kurs EUR/PLN zniżkował o 0,08% zamykając się poniżej 4,70, a opublikowane bardzo korzystne statystyki bilansu płatniczego nie wywarły widocznego wpływu na poprawę kondycji złotówki. USD/PLN zniżkował o 0,40%. pozostając w konsolidacji od ponad miesiąca poniżej kursu 4,50. Piątkowa sesja walutowa przebiega jeszcze spokojniej a po południu EUR/USD, EUR/PLN, USD/PLN znajdują się w okolicach cen z otwarcia.


wykres


EBC pomimo problemów sektora bankowego podtrzymuje swoją jastrzębią politykę, czego potwierdzeniem jest środowa podwyżka stóp procentowych o 50pb. Część inwestorów oczekiwała zrewidowania wcześniej zapowiadanych podwyżek po upadku dwóch amerykańskich banków i problemów Credit Suisse, który ostatecznie dostanie 50 miliardów franków szwajcarskich wsparcia od SNB. Rada Prezesów w komentarzu opublikowanym wraz z decyzją, że sytuacja kapitałowa i płynnościowa sektora bankowego strefy euro jest stabilna, jednakże nie zostały oficjalnie zapowiedziane kolejne podwyżki. W najbliższym czasie należy również zwracać uwagę na dynamikę zwalniania inflacji w strefie euro, która w lutym wyniosła 8,50% dalece odbiegając od celu inflacyjnego.


W przyszłą środę poznamy decyzję Fed dotyczącą zmiany stóp procentowych. Posiedzenie FOMC zapowiada się bardzo interesującą ponieważ już dzisiaj wiemy, że Fed powrócił do luzowania ilościowego. W tym momencie kryzys bankowy wydaje się być opanowany, jednakże dodrukowane około 300 mld. dolarów w tym tygodniu przekreśliło kilka miesięcy zacieśniania ilościowego.


Na kurs naszej rodzimej waluty wciąż największy wpływ będą miały przede wszystkim wydarzenia globalne, jak obecny kryzys bankowy oraz przebieg wojny w Ukrainie, co w przypadku zaostrzenia lub eskalacji konfliktu wpłynie na umocnienie się dolara i jednocześnie deprecjację walut Europy Środkowo-Wschodniej. RPP oraz inne banki regionu nie zapowiadają obecnie zmian poziomu stóp procentowych, co może wpłynąć negatywnie na kursy ich walut ze względu na rosnące stopy w USA i strefie euro. Ważnym wydarzeniem związanym z wojną w Ukrainie w nadchodzącym tygodniu będą osobne spotkania prezydenta Chin Xi Jingpinga z prezydentami Rosji I Ukrainy. Niejasna pozycja Chin oraz ogłoszenie przez Polskę dostarczenia myśliwców dla Ukrainy w nadchodzących tygodniach sugeruje, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się deeskalacji konfliktu.


Autor: Daniel Targosz, Trading Desk Manager Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

18.03.2023


Tagi: waluty, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...