Bilans płatniczy wreszcie na plusie

Oczekiwana przez nas poprawa bilansu płatniczego materializuje się. W styczniu rachunek bieżący miał 1,429 mld EUR nadwyżki (PKO: 1,191 mld EUR, kons: -0,723 mld EUR), co było najlepszym miesięcznym wynikiem od końca 2020. W ujęciu 12-miesięcznym relacja deficytu bieżącego do PKB obniżyła się do 2,7% z 3,1% po grudniu 2022 i była najkorzystniejsza od marca 2022. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego wyniosło -2,1% PKB.
Poprawa równowagi zewnętrznej w styczniu była konsekwencją pierwszej od półtora roku nadwyżki handlowej, równej 1,225 mld EUR. W porównaniu z grudniem wyhamowała zarówno dynamika eksportu (do 10,8% r/r z 11,5% r/r) jak i importu (do 3,1% r/r z 12,1% r/r). NBP zauważa, że hamowanie dotyczyło zarówno kategorii nominalnych jak i realnych, więc nie jest tylko konsekwencją normalizacji cen w handlu międzynarodowym. Import w styczniu rósł najwolniej od początku 2021, co wiążemy z normalizacją cen surowców, odwróceniem cyklu zapasów i słabym popytem konsumpcyjnym. NBP podkreślił w komunikacie, że spadki importu dotyczyły towarów zaopatrzeniowych oraz konsumpcyjnych. Z kolei eksport rósł dzięki wyższym obrotom w branży motoryzacyjnej, co jest skutkiem odblokowania globalnych łańcuchów dostaw, które ograniczały produkcję w motoryzacji w minionym roku. Publikowany przez NYFed indeks zaburzeń podażowych spadł w lutym poniżej długookresowej średniej, po raz pierwszy od końca 2019. Dane wpisują się w nasze średnioterminowe oczekiwania – spodziewamy się dalszego osłabienia dynamiki importu oraz utrzymania wzrostów eksportu m.in. dzięki odblokowywaniu łańcuchów dostaw oraz wcześniejszym inwestycjom dokonywanym w Polsce w ramach nearshoringu, a także ostatnio, w ramach friendshoringu.
W pozostałych częściach bilansu płatniczego utrzymały się dotychczasowe tendencje – nadal mamy wysoką (+5,6% PKB) nadwyżkę w usługach oraz głęboki (-4,5% PKB) deficyt w dochodach pierwotnych. Te ostanie obejmują jednak zyski inwestorów bezpośrednich, które wracają do Polski jako FDI na rachunku finansowym. Skumulowany napływ FDI nieco się obniżył, ale i tak stanowi 3,9% PKB i z nawiązką finansuje deficyt CAB, potwierdzając brak problemów z finansowaniem deficytu bieżącego i brak zależności gospodarki od napływu kapitału spekulacyjnego.
Źródło: PKO Bank Polski
16.03.2023
Tagi: budżet, bilans płatniczy