QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Bilans płatniczy wreszcie na plusie

wykres


Oczekiwana przez nas poprawa bilansu płatniczego materializuje się. W styczniu rachunek bieżący miał 1,429 mld EUR nadwyżki (PKO: 1,191 mld EUR, kons: -0,723 mld EUR), co było najlepszym miesięcznym wynikiem od końca 2020. W ujęciu 12-miesięcznym relacja deficytu bieżącego do PKB obniżyła się do 2,7% z 3,1% po grudniu 2022 i była najkorzystniejsza od marca 2022. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego wyniosło -2,1% PKB.


Poprawa równowagi zewnętrznej w styczniu była konsekwencją pierwszej od półtora roku nadwyżki handlowej, równej 1,225 mld EUR. W porównaniu z grudniem wyhamowała zarówno dynamika eksportu (do 10,8% r/r z 11,5% r/r) jak i importu (do 3,1% r/r z 12,1% r/r). NBP zauważa, że hamowanie dotyczyło zarówno kategorii nominalnych jak i realnych, więc nie jest tylko konsekwencją normalizacji cen w handlu międzynarodowym. Import w styczniu rósł najwolniej od początku 2021, co wiążemy z normalizacją cen surowców, odwróceniem cyklu zapasów i słabym popytem konsumpcyjnym. NBP podkreślił w komunikacie, że spadki importu dotyczyły towarów zaopatrzeniowych oraz konsumpcyjnych. Z kolei eksport rósł dzięki wyższym obrotom w branży motoryzacyjnej, co jest skutkiem odblokowania globalnych łańcuchów dostaw, które ograniczały produkcję w motoryzacji w minionym roku. Publikowany przez NYFed indeks zaburzeń podażowych spadł w lutym poniżej długookresowej średniej, po raz pierwszy od końca 2019. Dane wpisują się w nasze średnioterminowe oczekiwania – spodziewamy się dalszego osłabienia dynamiki importu oraz utrzymania wzrostów eksportu m.in. dzięki odblokowywaniu łańcuchów dostaw oraz wcześniejszym inwestycjom dokonywanym w Polsce w ramach nearshoringu, a także ostatnio, w ramach friendshoringu.


W pozostałych częściach bilansu płatniczego utrzymały się dotychczasowe tendencje – nadal mamy wysoką (+5,6% PKB) nadwyżkę w usługach oraz głęboki (-4,5% PKB) deficyt w dochodach pierwotnych. Te ostanie obejmują jednak zyski inwestorów bezpośrednich, które wracają do Polski jako FDI na rachunku finansowym. Skumulowany napływ FDI nieco się obniżył, ale i tak stanowi 3,9% PKB i z nawiązką finansuje deficyt CAB, potwierdzając brak problemów z finansowaniem deficytu bieżącego i brak zależności gospodarki od napływu kapitału spekulacyjnego.


Źródło: PKO Bank Polski

16.03.2023


Tagi: budżet, bilans płatniczy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...