Przebłysk złota

W ostatnich dniach giełdy żyły tylko jednym tematem, a mianowicie kryzysem bankowym w USA, który zdaje się być obecnie pod kontrolą. Przez weekend sprawę załagodził FED. Bank centralny zagwarantował dostęp do depozytów zbankrutowanych banków.
W przyszłym tygodniu, a dokładniej 22 marca odbędzie się kolejne posiedzenie banku centralnego USA i z pewnością ostatnie wydarzenia będą miały wpływ na to, co usłyszymy na konferencji po nim. Jeszcze tydzień temu rynki wyceniały z większym prawdopodobieństwem możliwość podwyżki o 50 pb., sytuacja jednak zmieniła się diametralnie i obecnie są nawet szanse na brak podwyżki. O krok dalej idą analitycy czołowego, japońskiego biura maklerskiego Nomura i przewidują, że na posiedzeniu Fedu dojdzie do obniżki stóp procentowych, a jego członkowie zrezygnują z zacieśniania ilościowego (quantitative tightening).

Wczoraj poznaliśmy inflację CPI w USA za luty, która wyniosła 6,0% (6,4% w styczniu). Odczyt inflacji bazowej wyniósł 5,5% (5,6% w styczniu). Dane były zgodne z oczekiwaniami analityków. Widać, że inflacja bazowa bardzo mozolnie spada i członkowie Rezerwy Federalnej będą mieli w przyszły tygodniu niełatwe zadanie.
Ostatnie dni to istny rollercoaster na rentownościach amerykańskich obligacji. Jeszcze nie tak dawno, bo 2 marca rentowność 10-letnich obligacji była na poziomie ponad 4%. We wtorek natomiast, w szczycie paniki było to nawet 3,43%. W tak niepewnym środowisku świetnie poradziło sobie złoto. Potwierdziło się, że inwestorzy traktują ten kruszec jak bezpieczną przystań. Pomocne okazało się również osłabienie dolara w ostatnich dniach. W ciągu tygodnia złoto podrożało o 5% i korekta spadkowa z ostatniego miesiąca może być już za nami. Jeszcze lepiej poradziło sobie srebro i zanotowało wzrost o prawie 9%.
Dzisiaj poznamy kolejny dane z amerykańskiej gospodarki. Będzie to inflacja producencka PPI, wyniki sprzedaży detalicznej oraz indeks NY Empire State. W razie negatywnych zaskoczeń możemy spodziewać się ponownego wzrostu niepewności na rynkach.
Autor: Mieszko Mórawski, Trader w Superfund TFI
Źródło: Superfund TFI
15.03.2023
Tagi: metale szlachetne, złoto, notowania