QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Do 2028 roku na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi

wykres


Na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi. Stanie się to między innymi dzięki 9 milionom złotych z budżetu Wrocławia. Miasto Wrocław wspólnie ze Środą Śląsak i Urzędem Marszałkowskim mają sfinansować 15% z tego, wycenionego na 215 milionów złotych, remontu. Resztę pieniędzy zapewnia Ministerstwo Infrastruktury w ramach Programu Kolej Plus. Ale warunek jest jeden - pociągi muszą wrócić na dworzec w 2028 roku. A jak zapowiedziano dziś może się to wydarzyć w 2026 roku.


Ostatni pociąg na Dworzec Świebodzki wjechał w 1991 roku. Od tego czasu obiekt był teatrem, siedzibą „Kolejkowa”, ale przede wszystkim miejscem niedzielnego handlu. Dworzec niszczał, pojawiały się nawet pomysły całkowitej likwidacji torowiska i zamiany tej przestrzeni w dzielnicę mieszkaniową.


- Dla Wrocławia najistotniejsze jest, by połączeń dowożących ludzi z Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego było jak najwięcej. Słyszymy od kilku lat że dalsze rozwijanie kolei aglomeracyjnej przy obecnej infrastrukturze nie jest możliwe, że przepustowość Dworca Głównego jest na wyczerpaniu. To stanowi istotną barierę w rozwoju połączeń kolejowych i stworzeniu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia. Potrzebujemy więc przywrócenia funkcji pasażerskich Dworca Świebodzkiego jako alternatywy dla Wrocławia Głównego — wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miasta.


To dlatego, mimo, że Dworzec Świebodzki do magistratu nie należy, Wrocław partycypuje kwotą 9 milionów w przywróceniu jego funkcjonalności dla pasażerów.


Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość dużych węzłów komunikacyjnych - na pl. Jana Pawła i pl. Legionów, a budowa trasy TAT a także przywrócenie połączeń kolejowych wpłynie również na możliwość wykreowania węzła przesiadkowego na pl. Orląt Lwowskich. Okolice Świebodzkiego to jedenaście linii autobusowych i tramwajowych, nocnych i dziennych. Po uruchomieniu Trasy Tramwajowo-Autobusowej na Nowy Dwór ta sytuacja komunikacyjna jeszcze się wzmocni.


- TAT swój „wylot” będzie miał bezpośrednio przy Świebodzkim. Wystarczy wyjść z dworca i w promieniu 70-100 metrów już dziś mamy tramwaje 20,23, 15, 31, 32, 74, autobusy 122, 124, 127, 249, 250.


Magistrat przypomina, że obok finansowania komunikacji w mieście dokłada się i współfinansuje również komunikację aglomeracyjną.


– Komunikację aglomeracyjną traktujemy kompleksowo i poważnie, dlatego stale inwestujemy w jej rozwój. Tylko w 2022 roku dopłaciliśmy ok. 14 mln zł do 27 linii autobusowych aglomeracyjnych, które łączą Wrocław z 8 sąsiednimi gminami. Linie 9xx obsługują łącznie 73 autobusy– wymienia Paulina Tyniec-Piszcz.


Dodatkowo, miasto dokłada się do kolei – jako ważnego elementu całościowego systemu komunikacji aglomeracyjnej. Poza wspomnianymi powyżej 9 mln zł na uruchomienie Dworca Świebodzkiego 3 mln zł pochłonęło finansowanie infrastruktury niezbędnej do uruchomienia linii kolejowej nr 292 łączącej Wrocław z Jelczem.


– Wrocław ze swojego budżetu przeznacza również corocznie środki finansowe na dodatkowe przewozy kolejowe o charakterze aglomeracyjnym.– dodaje Tyniec-Piszcz.


Przy przystankach kolejowych na terenie stolicy Dolnego Śląska tylko w tej kadencji samorządu miasto zbudowało także 7 parkingów „parkuj i jedź”, których łączna wartość wynosi ok. 9,5 mln zł.


– Nasza współpraca z różnymi partnerami – władzami sąsiednich gmin oraz z przewoźnikami autobusowymi – układa się bardzo dobrze. Dowodem na to niech będzie fakt, że rokrocznie zwiększamy ofertę wspólnych linii autobusowych a prace nad wspólnym biletem aglomeracyjnym na linie 9xx są zaawansowane. Pilotaż ruszy już w 2023 roku – dodaje Tyniec-Piszcz.


Natomiast pociągi powrócą na Dworzec Świebodzki nie później niż w 2028 roku bo tak zakłada program Kolej Plus. Choć jest szansa na to, że wydarzy się to wcześniej. PKP PLK mają na dniach uruchamiać przetarg i zdaniem Urzędu Marszałkowskiego pociągi mogą wrócić na Dworzec w 2026 roku.


Źródło: UM Wrocław

14.03.2023


Tagi: Dworzec Świebodzki , Wrocław, pociągi/p>

BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...