QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Konsolidacja zadłużenia finansów publicznych - jak i kiedy?

wykres


Na wczorajszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego poznaliśmy wstępne szacunki wskaźników fiskalnych za 2022 r. Deficyt budżetowy sięgnął 12,4 mld zł, podczas gdy deficyt sektora finansów publicznych wyniósł ok. 3% PKB.


Ten ostatni wynik jest zbliżony do naszych założeń (3,4% PKB) i być może (nie znamy dokładnej liczby) wpisuje się w wieloletni wzorzec pozytywnych zaskoczeń w danych fiskalnych, ale nie jest najciekawszym elementem konferencji Premiera. Tym z kolei była informacja o planowanej konsolidacji finansów publicznych, tj. likwidacji funduszy celowych i połączeniu ich zadłużenia z zadłużeniem Skarbu Państwa. Nie znamy szczegółów tej operacji, póki co możemy jedynie pokusić się o spekulacje.


wykres


Istnienie zadłużenia pozabudżetowego nie jest dla uczestników rynku żadną tajemnicą, z makroekonomicznego i rynkowego punktu widzenia kluczowy jest zatem wpływ rozważanej konsolidacji na podaż różnego typu obligacji. Łączna wartość emisji obligacji złotowych PFR i BGK wynosi obecnie, odpowiednio, 144 i 73 mld zł (faktyczne potrzeby w zakresie refinansowania / konsolidacji papierów PFR będą mniejsze po zwrotach środków z tarcz i refundacji prefinansowania KPO). Listy emisyjne tych papierów wartościowych nie przewidują wprost możliwości konwersji na obligację skarbową (to mało kłopotliwe rozwiązanie będzie prawdopodobnie i tak badane). Operacja taka musiałaby mieć zatem rynkowy charakter, czyli obejmować emisję obligacji skarbowych i wykup obligacji PFR i BGK przez emitentów dokapitalizowanych pozyskanymi w ten sposób środkami (być może w formie specjalnej aukcji zamiany). Nie znamy jednak harmonogramu takiej operacji. Jej przeprowadzenie natychmiast wymagałoby emisji obligacji skarbowych o wartości ok. 220 mld zł, co byłoby w obecnych warunkach rynkowych operacją bardzo trudną: podwoiłaby potrzeby pożyczkowe brutto i przesunęła wskaźnik długu znacznie bliżej progów ostrożnościowych niż ma to miejsce obecnie. Drugą możliwością jest rozłożenie jej w czasie, czemu sprzyja profil zapadalności obligacji PFR i BGK, w którym dominują papiery zapadające od 2027 r. W sposób naturalny byłyby one we wspomniany wcześniej sposób refinansowane nowymi emisjami SPW o typowej dla tego instrumentu strukturze terminowej. Taka operacja miałaby pozytywne skutki rynkowe w postaci zmniejszenia fragmentacji rynku FI (im większe zadłużenie w danym instrumencie, tym większa płynność) i łącznych kosztów obsługi długu publicznego. Wówczas potrzeby pożyczkowe brutto Skarbu Państwa rosłyby w wybranych latach o ok. 1/4.


wykres


Możliwe, że zapowiadana ustawa będzie konsolidować również sprawozdawczość budżetową – ujednolicając w ten sposób wydatki finansowane z funduszy celowych i „klasyczne” wydatki. To z rynkowego punktu widzenia jest już kwestia mniejszej wagi, ale hipotetycznie mogłaby być elementem pakietu konsolidującego. Czekamy na szczegóły omawianej konsolidacji.


Źródło: Bank Pekao SA

07.03.2023


Tagi: gospodarka, finanse publiczne


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...