QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Słabszy popyt ogranicza wzrosty cen w przetwórstwie

wykres


Wskaźnik PMI dla krajowego przetwórstwa w lutym kontynuował poprawę – wzrósł do 48,5 pkt. z 47,5 pkt. w styczniu. Był to czwarty z rzędu wzrost tego wskaźnika, co sugeruje, że obecny epizod spadkowy poniżej neutralnego poziomu 50pkt. powinien być krótki. W lutym głównym motorem poprawy były subindeksy produkcji i nowych zamówień.

Subindeksy produkcji i nowych zamówień nadal sygnalizowały spadki (poniżej 50pkt.), jednocześnie skala spadku była najwolniejsza od 10 miesięcy (produkcja) i 12 miesięcy (zamówienia). Sektor najpewniej mija już cykliczne dno koniunktury.


Ze względu na spowolnienie aktywności gospodarczej firmy przemysłowe kolejny miesiąc redukowały skalę zatrudnienia, co objawiało się przede wszystkim niezastępowaniem osób odchodzących z pracy. Inną konsekwencją dekoniunktury była ograniczona aktywność zakupowa oraz częstsze korzystanie z wcześniej gromadzonych zapasów. Niemniej, choć firmy sygnalizowały spadek zapasów dziewiąty miesiąc z rzędu, to skala spadku była najniższa od września 2022. Wydaje się, że w gospodarce trwale został podniesiony docelowy poziom zapasów (model „just-in-case” zamiast „just-in-time”), co częściowo tłumaczyłoby również systematyczną dodatnią kontrybucję zapasów do wzrostu PKB.


Firmy sygnalizują, że po raz pierwszy od trzech lat skróciły się czasy dostaw, co wynikało z opisywanego powyżej spowolnienia, ale też poprawy balansu między popytem a podażą. W konsekwencji hamują wskaźniki presji cenowych (kosztowych i wyrobów gotowych) – ich wzrost był najwolniejszy od lipca 2020. Skalę wzrostu cen wyrobów gotowych ograniczał słabszy popyt rynkowy. Nadal rósł optymizm firm, napędzany oznakami stabilizacji na rynku i niższą inflacją.


W lutym PMI dla krajowego przetwórstwa wyrównał poziom indeksu dla strefy euro oraz przebił poziom dla Francji. Już w styczniu krajowe PMI było wyższe niż PMI dla przetwórstwa niemieckiego.


W ostatnich miesiącach wskaźniki PMI nie do końca odwzorowywały (wciąż dobrą) kondycję przetwórstwa widoczną w twardych danych. Wydaje się, że odbicie w sektorze powinno być bardziej ograniczone niż sugerują to wskaźniki PMI. Ważnym sygnałem są sugestie hamowania presji cenowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w coraz niższej inflacji PPI i z pewnym opóźnieniem powinno być widoczne w CPI.


Źródło: PKO Bank Polski

01.03.2023


Tagi: gospodarka, konsumpcja, przetwórstwo


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...