QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Kontynuacja zaskoczeń w górę w europejskiej inflacji

wykres


Im bardziej Puchatek zaglądał do europejskich danych, tym bardziej dezinflacji tam nie było. Maraton publikacji lutowych danych o inflacji zaczął się w strefie euro od Francji i Hiszpanii. W obydwu przypadkach inflacja zaskoczyła w górę – wg metodyk krajowych o 0,1 i 0,4 pkt. proc., wg HICP o 0,2 i 0,6 pkt. proc., odpowiednio.


W obydwu krajach szczegóły lutowej inflacji malują ten sam obraz: wygasania impulsów w częściach niebazowych (a przynajmniej w kategorii Energia) oraz nieprzerwanych wzrostów inflacji bazowej. W istocie rzeczy, siła tej ostatniej w strefie euro musi budzić niepokój. W lutym w Hiszpanii wzrosła ona z 7,5 do 7,7% r/r, we Francji wg naszych szacunków z 3 do 3,2% r/r. W Hiszpanii ten wynik wyznacza maksimum w dostępnym szeregu czasowym, we Francji porównywalnych poziomów trzeba szukać na początku lat 90-tych zeszłego wieku. Skala przyspieszenia nie jest duża, ale baza odniesienia jest już bardzo ambitna, bo właśnie na przełomie 2021 i 2022 inflacja bazowa „wskoczyła” w strefie euro na znacznie wyższy poziom (5-6%). Dziś zobaczymy dane z Niemiec, które w ogólnoeuropejskim agregacie ważą najwięcej, ale jeśli poprzednie miesiące mogą tu być jakimś przewodnikiem, to nie zmienią one naszych wniosków.


Ogólne reguły gry nie zmieniły się – polityka pieniężna działa z długimi i zmiennymi opóźnieniami, a zacieśnienie polityki pieniężnej w strefie euro zaczęło się stosunkowo późno i nie skończyło. Oznacza to, że nie miało ono prawa wyhamować inflacji – na to pora przyjdzie w II połowie roku i w 2024. Obecne odczyty bezpośrednio zatem nie wpływają na ocenę skuteczności zacieśnienia polityki pieniężnej w strefie euro, ale wpływają na ocenę jego adekwatności – inflacja jest wyższa i bardziej utrwalona niż wydawało się wtedy, gdy EBC zaczynał cykl. Jeśli dołożymy do tego bieżący stan rynku pracy, jest jasne, że EBC będzie w dalszym ciągu mieć percepcję bycia spóźnionym.


Oznacza to też, że założenia dotyczące dalszych podwyżek stóp w strefie euro będą musiały być zrewidowane. Do tej pory zakładaliśmy, że EBC podwyższy stopy procentowe jeszcze trzy razy: o 50 pb w marcu i po 25 pb w maju i czerwcu. Teraz oczekujemy czterech podwyżek – zakładamy, że po podwyżce o 50 pb w marcu nastąpi analogiczny ruch w maju, a w czerwcu i lipcu stopy procentowe powędrują o 25 pb w górę. Finisz to stopa referencyjna na poziomie 4,5% i depozytowa 4%.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

28.02.2023


Tagi: gospodarka, Europa, inflacja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...