PKB zarazem hamuje i przyspiesza

GUS potwierdził, że w IV kwartale polska gospodarka urosła o 2% r/r i skurczyła się o 2,4% kw/kw (po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych). Na temat tych dwóch liczb rozpisaliśmy się szerzej dwa tygodnie temu, przy okazji szybkiego szacunku.

Dane za IV kwartał są specyficzne, bo po publikacji danych rocznych (więcej na ich temat pisaliśmy tutaj) nie mogło być większych zaskoczeń co do tej dynamiki i jej struktury. Dlatego pokusimy się tylko o pobieżne podsumowanie:
- Spożycie prywatne obniżyło się o 1,5% r/r o 2,5% kw/kw.
- Inwestycje ogółem wzrosły o 4,9% r/r i 1,3% kw/kw. Pewnym tropem są wydatki zbrojeniowe (co tłumaczyłoby przyspieszenie inwestycji w warunkach słabości budownictwa), ale potwierdzenia w tym zakresie nie uzyskamy nigdy.
- Z wkładów eksportu netto (+0,9 pkt. proc. r/r) i zmiany zapasów (+1,1 pkt. proc. r/r) można złożyć całość wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale.
Jak wspominaliśmy wielokrotnie, wkład zmiany zapasów czeka solidna korekta i to, w powiązaniu z utrzymującą się słabością konsumpcji na początku roku, w zupełności wystarczy, by dynamika PKB znalazła się na chwilę na minusie. Zmiana zapasów nie jest trwałym źródłem wzrostu gospodarczego – zapasy to generalnie przyszła produkcja końcowa (eksport, inwestycje lub konsumpcja) – ale w specyficznych warunkach obowiązujących na przełomie 2021 i 2022 część ich przyrostu miała inny charakter. Firmy bowiem zwiększały poziom zapasów, jaki chcą utrzymywać w warunkach równowagi. W międzyczasie jednak przyrost zapasów znalazł się na absolutnie rekordowym poziomie – w IV kwartale odpowiadał za przeszło 7% PKB, a więc dwukrotnie więcej niż w historycznych szczytach akumulacji zapasów. W całym 2023 wzrost PKB wyniesie 0,8% i więcej na jego temat naszego scenariusza można przeczytać w naszej całorocznej publikacji.

Na koniec skręcimy w nieco inną stronę. Omawiając dane i prognozy PKB, poruszamy się cały czas w obrębie danych podawanych w cenach stałych. PKB liczony w cenach bieżących w 2022 r. przyspieszał, co nie powinno być większym zaskoczeniem, zważywszy na skrajnie inflacyjne środowisko, w jakim wszystkie podmioty gospodarcze operowały. W IV kwartale deflator PKB wyniósł wg naszych obliczeń 14,9% r/r - jest to 26-letni (sic!) rekord. W rachunkach narodowych dezinflacji póki co nie widać.

Źródło: Bank Pekao SA
28.02.2023
Tagi: gospodarka, PKB