Początek recesji konsumenckiej

W 4q22 wzrost PKB, w cenach roku poprzedniego, wyhamował do 2,0% r/r z 3,6% r/r w 3q22, potwierdzając szacunek flash. Utrzymała się znacząca różnica pomiędzy dynamiką PKB w dwóch ujęciach - dane odsezonowane, w cenach roku 2015 (system stosowany przez Eurostat), pokazały wzrost o 0,4% r/r wobec 4,5% r/r w 3q22. Tak jak wstępnie szacowano, w ujęciu q/q PKB odnotował głęboki spadek, o 2,4% (dane odsezonowane), którego skala jest zbliżona tego z 2q22 (-2,3% q/q). Sam przebieg kwartalnej dynamiki PKB w trakcie 2022 jest jednak nieintuicyjny, charakteryzuje się dużą zmiennością, co sugeruje niedoskonałości algorytmu odsezonowania.
W 4q22 zaczęła się w Polsce recesja konsumencka – spożycie gospodarstw domowych obniżyło się o 1,5% r/r, po raz pierwszy od pandemii. Wartość dodana w handlu spadła o 2,5% r/r, a buforem dla niższych wydatków na towary był utrzymujący się popyt na usługi konsumenckie. Spadek konsumpcji jest konsekwencją erozji realnej siły nabywczej dochodów– w 2h22 ich wzrost nie nadążał za inflacją. Jednocześnie wyczerpała się poduszka płynnościowa, którą gospodarstwa domowe zgromadziły w czasie pandemii. Spadek wydatków krajowych gospodarstw domowych był tak silny, że nie zamaskowały go wydatki uchodźców z Ukrainy, których napływ zwiększył populację Polski o ok 3-4%. Perspektywy dla konsumpcji na najbliższe kwartały rysują się naszym zdaniem w ciemnych barwach – pewnej poprawy oczekujemy dopiero pod koniec 2023, dzięki spadającej inflacji i perspektywie obniżek stóp procentowych. Przebieg obecnej recesji konsumenckiej jest przy tym nietypowy – spadek konsumpcji występuje pomimo braku wzrostu bezrobocia.
Na tle słabego konsumenta, w 4q22 pozytywnie wyróżniały się inwestycje, rosnąc o 4,9% r/r wobec 2,0% r/r w 3q22. Wartość dodana w budownictwie zwiększyła się o 0,8% r/r, co wskazuje na wiodącą rolę innych nakładów kapitałowych (w tym być może w sektorze zbrojeniowym). Dużą niespodzianką jest trwałość cyklu zapasów – w ciągu ostatnich 7 kwartałów dodawały one średnio 3,4pp do wzrostu PKB. Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, ponadprzeciętna akumulacja zapasów jest „pożyczaniem wzrostu” z przyszłości, spodziewamy się więc pewnej korekty w tym zakresie w kolejnych kwartałach. Utrzymuje się pozytywny wpływ wymiany towarowej na wzrost gospodarczy – saldo handlowe dodało w 4q22 do dynamiki PKB 0,9pp. W minionym kwartale obserwowaliśmy hamowanie wzrostu wolumenów wymiany towarowej, jednak znacznie silniejsza (realna) korekta dotyczyła importu, który wzrósł o 0,2% r/r, podczas gdy eksport zwiększył się o 2% r/r.
Kolejne kwartały przyniosą naszym zdaniem dalsze pogorszenie dynamiki PKB – w 1q23 spodziewamy się już ujemnych wartości. Cały rok powinien się według naszej prognozy zamknąć na niewielkim plusie (+0,1% r/r).
Źródło: PKO Bank Polski
28.02.2023
Tagi: gospodarka, konsumpcja