QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Początek recesji konsumenckiej

wykres


W 4q22 wzrost PKB, w cenach roku poprzedniego, wyhamował do 2,0% r/r z 3,6% r/r w 3q22, potwierdzając szacunek flash. Utrzymała się znacząca różnica pomiędzy dynamiką PKB w dwóch ujęciach - dane odsezonowane, w cenach roku 2015 (system stosowany przez Eurostat), pokazały wzrost o 0,4% r/r wobec 4,5% r/r w 3q22. Tak jak wstępnie szacowano, w ujęciu q/q PKB odnotował głęboki spadek, o 2,4% (dane odsezonowane), którego skala jest zbliżona tego z 2q22 (-2,3% q/q). Sam przebieg kwartalnej dynamiki PKB w trakcie 2022 jest jednak nieintuicyjny, charakteryzuje się dużą zmiennością, co sugeruje niedoskonałości algorytmu odsezonowania.

W 4q22 zaczęła się w Polsce recesja konsumencka – spożycie gospodarstw domowych obniżyło się o 1,5% r/r, po raz pierwszy od pandemii. Wartość dodana w handlu spadła o 2,5% r/r, a buforem dla niższych wydatków na towary był utrzymujący się popyt na usługi konsumenckie. Spadek konsumpcji jest konsekwencją erozji realnej siły nabywczej dochodów– w 2h22 ich wzrost nie nadążał za inflacją. Jednocześnie wyczerpała się poduszka płynnościowa, którą gospodarstwa domowe zgromadziły w czasie pandemii. Spadek wydatków krajowych gospodarstw domowych był tak silny, że nie zamaskowały go wydatki uchodźców z Ukrainy, których napływ zwiększył populację Polski o ok 3-4%. Perspektywy dla konsumpcji na najbliższe kwartały rysują się naszym zdaniem w ciemnych barwach – pewnej poprawy oczekujemy dopiero pod koniec 2023, dzięki spadającej inflacji i perspektywie obniżek stóp procentowych. Przebieg obecnej recesji konsumenckiej jest przy tym nietypowy – spadek konsumpcji występuje pomimo braku wzrostu bezrobocia.


Na tle słabego konsumenta, w 4q22 pozytywnie wyróżniały się inwestycje, rosnąc o 4,9% r/r wobec 2,0% r/r w 3q22. Wartość dodana w budownictwie zwiększyła się o 0,8% r/r, co wskazuje na wiodącą rolę innych nakładów kapitałowych (w tym być może w sektorze zbrojeniowym). Dużą niespodzianką jest trwałość cyklu zapasów – w ciągu ostatnich 7 kwartałów dodawały one średnio 3,4pp do wzrostu PKB. Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, ponadprzeciętna akumulacja zapasów jest „pożyczaniem wzrostu” z przyszłości, spodziewamy się więc pewnej korekty w tym zakresie w kolejnych kwartałach. Utrzymuje się pozytywny wpływ wymiany towarowej na wzrost gospodarczy – saldo handlowe dodało w 4q22 do dynamiki PKB 0,9pp. W minionym kwartale obserwowaliśmy hamowanie wzrostu wolumenów wymiany towarowej, jednak znacznie silniejsza (realna) korekta dotyczyła importu, który wzrósł o 0,2% r/r, podczas gdy eksport zwiększył się o 2% r/r.


Kolejne kwartały przyniosą naszym zdaniem dalsze pogorszenie dynamiki PKB – w 1q23 spodziewamy się już ujemnych wartości. Cały rok powinien się według naszej prognozy zamknąć na niewielkim plusie (+0,1% r/r).


Źródło: PKO Bank Polski

28.02.2023


Tagi: gospodarka, konsumpcja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...