Gotówka „z materaca” na depozyty

Podaż pieniądza M3 wzrosła w styczniu o 6,9% r/r (po wzroście o 5,4% r/r w grudniu). W ciągu miesiąca agregat M3 zwiększył się o 5 mld PLN, przy głębokim spadku gotówki w obiegu (o 5,3 mld PLN) oraz solidnym wzroście depozytów (o 9,3 mld PLN).
Spadek gotówki w obiegu jest typowy dla początku roku, jednak obecnie obserwujemy proces jej normalizacji, po gwałtownym (o 34 mld PLN) wzroście po wybuchu wojny w Ukrainie. Od maja ilość gotówki w obiegu spadała niemal co miesiąc i na koniec stycznia była już tylko o 2,9% wyższa niż przed rokiem (w marcu 2022 rosła o 16,7% r/r). Odzwierciedleniem tego ruchu jest wspierany przez rosnące stopy procentowe wzrost depozytów gospodarstw domowych (w tym depozytów terminowych o 10,5 mld PLN w samym styczniu).
Dane o należnościach i zobowiązaniach sektora bankowego (skor. o FX) pokazały lekką poprawę dynamiki kredytów ogółem i pogorszenie dynamiki depozytów. Kredyty ogółem wzrosły o 2,0% r/r (wobec 1,7% r/r w grudniu), jednak kredyty dla gospodarstw domowych ponownie spadały – kredyty konsumpcyjne obniżyły się o 3,1% r/r, a mieszkaniowe złotowe o 2,4% r/r. Dynamika kredytów dla przedsiębiorstw wzrosła do 9,4% r/r (z 9,0% r/r w grudniu), przy dalszym spadku dynamiki kredytów obrotowych (do 7,8% r/r, dane nieskor.) oraz pewnym ożywieniu kredytów inwestycyjnych (do 5,9% r/r, dane nieskor.).
Depozyty ogółem wzrosły o 4,9% r/r (wobec 5.6% r/r w grudniu). Depozyty osób prywatnych wzrosły o 3,3% r/r (wobec 4,1% r/r w grudniu), przy kolejnym rekordowym wzroście depozytów terminowych (o 94,7% r/r). Tempo wzrostu depozytów przedsiębiorstw przyspieszyło do 15,9% r/r (z 11,6% r/r w grudniu) i było najwyższe od marca 2021 (chociaż to głównie efekt niskiej bazy statystycznej).
Relacja kredytów do depozytów ustabilizowała się okolicy 20-letniego minimum i wyniosła 76,3%. Obraz gospodarki w optyce wąskich miar pieniądza nie uległ istotnym zmianom. Nadal mamy do czynienia z recesją w sektorze konsumenckim - w styczniu roczny spadek M1 pogłębił się zarówno w ujęciu nominalnym (-8,1%) jak i realnym (-25,4%).
Źródło: PKO Bank Polski
22.02.2023
Tagi: podaż pieniądza M3, kredyty, depozyty