QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Barometr sektorowy 2023 - polska gospodarka okiem ekspertów Banku Pekao S.A.

wykres


Rok 2022 był dla polskiej gospodarki, jej sektorów i firm bardzo nietypowy. Z jednej strony przebiegał pod dyktando wyhamowania ilościowego wzrostu sprzedaży, widocznego zwłaszcza w drugim półroczu. Z drugiej strony towarzyszyła mu bardzo wysoka inflacja, która w większości branż pozwoliła na utrzymanie ponadprzeciętnie wysokich marż i zysków, mimo niespotykanej presji kosztowej. Bieżący rok będzie dla polskich przedsiębiorstw znacznie trudniejszy z uwagi na słabość popytu w kraju i za granicą, choć pewną ulgę mogą przynieść zniżkujące notowania wielu surowców – wynika z najnowszego opracowania sektorowego analityków Banku Pekao S.A..


W kontekście globalnego spowolnienia, które dotknie również polską gospodarkę (prognoza Pekao na 2023 r. przewiduje wzrost naszego PKB tylko o 0,8%) nie powinien dziwić fakt, że na wspomnianej sektorowej „mapie pogody” przeważa zachmurzenie, przy mocno ograniczonej liczbie branż, których perspektywy jawią się zdecydowanie korzystnie. Wśród tych ostatnich widzimy przede wszystkim niektóre obszary sektora rolniczego, produkcję przemysłową szybko rotujących dóbr konsumpcyjnych oraz część usług dedykowanych obsłudze krytycznych procesów firm lub wspierających ich optymalizację kosztową. W sektorach tych charakter produktów i usług powinien do pewnego stopnia usztywniać popyt, uodparniając ich sprzedaż na skutki ogólnej dekoniunktury. Niezmiennie w niezłym położeniu powinien też pozostać sektor gospodarki odpadowej, dla którego wsparciem jest zielony kierunek polityki unijnej..


Nieco mniejszy optymizm żywimy względem branż energetycznej i górniczej.. Niższe niż przed rokiem (choć na tle historycznych poziomów wciąż wysokie) ceny surowców, silna presja kosztowa (zwłaszcza płace), nierozwiązane problemy strukturalne (górnictwo węgla) czy niektóre regulacje (np. limity na ceny energii elektrycznej) mogą przekładać się na spadki marż. Na korzyść branży energetycznej przemawiają jednak stabilny wzrost dochodów z dystrybucji oraz wpływy z tytułu udziału w rynku mocy..


Słabsze niż przed rokiem wyniki może zanotować także transport. W części towarowej może on doświadczać osłabienia popytu w warunkach wciąż silnej presji kosztowej (płace, paliwo). Z kolei w części pasażerskiej odbudowa przewozów po skutkach pandemii może zostać zahamowana przez wzrost kosztów życia społeczeństwa i osłabienie jego popytu..


W kontekście obecnych trendów w otoczeniu makroekonomicznym największe wyzwania stoją przed: .


1) branżami przemysłowymi wytwarzającymi dobra konsumpcyjne trwałego użytku (produkcja mebli, AGD, RTV),

2) specjalizującą się w dystrybucji tych produktów częścią sektora handlowego,

3) usługami dedykowanymi dla konsumentów (hotelarstwo, gastronomia) oraz

4) budownictwem kubaturowym, w szczególności mieszkaniowym.


Wszystkie te sektory mogą w 2023 r. odczuwać skutki osłabienia popytu konsumentów pod wpływem pogorszenia ich sytuacji finansowej oraz wzrostu kosztów i utrudnień w dostępie do kredytu. .


Dekoniunktura może mieć ponadprzeciętny wpływ także na produkcję niektórych dóbr pośrednich, zwłaszcza tych specjalizujących się w dostarczaniu materiałów dla budownictwa kubaturowego (m.in. przemysł metalowy i wyrobów z metali, mineralny, do pewnego stopnia także chemiczny) – tym bardziej, że są to branże charakteryzujące się jednocześnie wysoką energochłonnością. .


W specyficznej sytuacji może na tym tle znaleźć się natomiast produkcja i handel pojazdami samochodowymi, gdzie niekorzystne czynniki wpływające na popyt mogą być neutralizowane przez „nawis” narosły w wyniku ograniczonej dostępności aut w ostatnich dwóch latach..


Źródło: Bank Pekao SA

21.02.2023


Tagi: gospodarka, Barometr sektorowy 2023


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...