QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Inflacja rozlała się po polskiej gospodarce i pozostanie z nami na długoInflacja bazowa w styczniu br. wzrosła w Polsce do 11,9%, przy inflacji ogółem 17,2%. To jest ta inflacja, za którą odpowiada wewnętrzna polityka gospodarcza i jest miarą rządowych błędów.


- Inflacja rozlała się po całej gospodarce. Rosną ceny dóbr i usług. Trudno znaleźć produkt, którego cena nie rośnie. Jednocześnie inflacja rozlała się w czasie, pozostanie z nami na długo, bo przesunęliśmy problemy związane z inflacją na przyszłość - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Sławomir Dudek, prezes zarządu i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych (IFP), pracownik naukowy SGH. – O ile szok inflacyjny w wielu krajach uderzył w zeszłym roku, to w tym roku powinna szybko spadać, tam gdzie rządy nie zamroziły cen.


Przykładem jest Estonia. W kraju tym w przyszłym roku inflacja ma powrócić do poziomu 2%. A przecież w 2022 r. była w UE przejściowo inflacyjnym liderem, ze wzrostem cen 22,4%, ponieważ była o wiele bardziej niż Polska narażona na wahania cen na rynkach energetycznych.


W Polsce według wstępnych danych GUS w styczniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,4%.


- Będziemy szczęśliwi jeżeli z końcem roku spadnie do 9-10%, ponieważ zastosowaliśmy dawkę leków przeciwbólowych, które już przestały działać – komentuje ekspert IFP. – Powinniśmy obawiać się skutków mrożenia cen, tak jak to się stało przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech, a gdy rządowi nie starczyło pieniędzy, po wyborach inflacja wybiła do 26%.


O przyczynach bardzo wysokich wzrostów cen możemy dowiedzieć się z inflacji bazowej, która mierzona jest przy wyodrębnieniu wzrostów cen zależnych od koniunktury światowej, ostatnio szczególnie związanych z tzw. kryzysem energetycznym.


Inflacja bazowa w styczniu br. wzrosła w Polsce do 11,9%, przy inflacji ogółem 17,2%. Zestawienie tych dwóch liczb pokazuje, gdzie przede wszystkim są przyczyny polskiej inflacji CPI.


- Inflacja bazowa, to jest ta inflacja, za którą odpowiada wewnętrzna polityka gospodarcza i jest miarą popełnionych błędów – dodaje S.Dudek z IFP.Źródło: Marketnews24.pl

21.02.2023


Tagi: gospodarka, inflacja, dr Sławomir Dudek


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...