QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Płace nadal rozpędzone mimo gorszej koniunktury

wykres


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 13,5% r/r wobec oczekiwań na poziomie 12,8% i naszej prognozy na poziomie 14,0%. Przyspieszenie dynamiki płac z 10,3% r/r miesiąc wcześniej to w dużej mierze rezultat ustąpienia efektu wysokiej bazy, z którą mieliśmy do czynienia w grudniu. Niemniej, wzrost wynagrodzeń w styczniu był nieco silniejszy niż wynikałoby z wzorca sezonowego z poprzednich lat. Oznacza to, że presja płacowa nadal pozostaje silna, a gorsze otoczenie gospodarcze na razie nie zniechęca firm do podnoszenia wynagrodzeń czy przyznawania bonusów inflacyjnych.


Naszym zdaniem, wraz z obniżającą się po lutym inflacją, dynamika wynagrodzeń również wciśnie hamulec - od marca dynamika nominalnych wynagrodzeń będzie mieścić się w przedziale 9-12% r/r. W rezultacie spodziewamy się wyhamowania dynamiki płac do 10,7% w całym 2023 roku. Sądzimy, że wynagrodzenia będą wyhamowywać wolniej niż inflacja, a w konsekwencji dynamika realnych wynagrodzeń powinna zacząć wychodzić na plus w 3 kwartale roku. Zanim jednak to się stanie, w lutym odnotujemy bliski rekordowemu spadek realnych wynagrodzeń o około 6%, z uwagi na osiągnięcie szczytu inflacyjnego powyżej 18% r/r.


wykres


Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 1,1% r/r wobec wzrostu o 2,2% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt znalazł się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (1,8% r/r) i naszej prognozy (2,0% r/r). GUS odnotował wzrost liczby etatów o 25 tys. w ujęciu miesięcznym. Tak silny przyrost wynika z corocznej zmiany próby podmiotów z sektora przedsiębiorstw, które GUS uwzględnia w swoich badaniach. Z tego względu trudno interpretować dzisiejszy odczyt w kontekście oceny sytuacji na rynku pracy, gdyż jest on w dużej mierze losowy. Był to jednak jeden ze słabszych styczniowych odczytów w ostatnich latach.


wykres


Dzisiejsze dane GUS to jednak istotny sygnał głównie w kontekście perspektyw wynagrodzeń w najbliższych miesiącach. Okazuje się, że płace pozostają mało wrażliwe na hamowanie koniunktury, a główną ich determinantą pozostaje inflacja. Z kolei dane o zatrudnieniu nie wniosły żadnych nowych informacji, lecz spodziewamy się, że kolejne odczyty (za luty i marzec) wskażą na lekkie pogarszanie się tego wskaźnika. W konsekwencji oczekujemy subtelnego hamowania dynamiki zatrudnienia (do 1%) i równoczesnego lekkiego wzrostu stopy bezrobocia (do 5,5% na koniec roku).


Źródło: Bank Pekao SA

20.02.2023


Tagi: gospodarka, rynek pracy, wynagrodzenia


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...