Rozczarowujące zatrudnienie

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 13,5% r/r (kons. 12,7% r/r, PKOe: 12,4% r/r) vs 10,3% r/r w grudniu i wyniosło 6883,96 PLN. W ujęciu m/m przeciętne wynagrodzenie obniżyło się o 6,1%, ze względu na typowy o tej porze roku brak wypłat premii świątecznych oraz mniejszą niż w grudniu skalę premii całorocznych (stąd najgłębszy spadek w ujęciu m/m dotyczył górnictwa). Jednocześnie w całym sektorze przedsiębiorstw spadek płac w ujęciu realnym wyniósł -3,3% (vs 5,6% r/r w grudniu). Dynamika nominalnego funduszu płac przyspieszyła do 14,7% r/r (vs 12,8% r/r w grudniu), choć w ujęciu realnym była nadal ujemna.
W styczniu płaca minimalna wzrosła o blisko 16% (tj. powyżej rocznej dynamiki przeciętnego wynagrodzenia) do 3490 PLN (w lipcu nastąpi druga podwyżka do 3600 PLN). W naszej ocenie wpływ wzrostu płacy minimalnej będzie zróżnicowany regionalnie, o czym pisaliśmy już we wcześniejszym Makro Flashu: „Rynek pracy z minimalną zadyszką”. Przedsiębiorstwa najpewniej będą rekompensować sobie wyższe koszty poprzez ograniczanie elastycznych komponentów wynagrodzenia.
Przeciętne zatrudnienie nieco rozczarowało ze wzrostem o 1,1% r/r (kons: 1,8% r/r, PKOe: 1,9% r/r). Na początku roku GUS aktualizuje próbę firm zatrudniających powyżej 9 pracowników, stąd zmiana zatrudnienia w styczniu to bardziej wsteczna perspektywa odzwierciedlająca kondycję rynku pracy w minionym roku. W tym kontekście przyrost zatrudnienia o 25 tys. to słaby wynik na tle historycznym.
Rozczarowujące dane o zatrudnieniu mogą stanowić oznakę schłodzenia na rynku pracy (widocznego już w popycie na pracę), co jest zgodne z zakładanym przez nas scenariuszem. Choć kondycja rynku pracy pozostaje dobra, to w najbliższych miesiącach spodziewamy się dostosowania do dekoniunktury przez kanał płacowy (spowolnienie nominalnego wzrostu płac), przy jedynie nieznacznym wzroście bezrobocia. Taki scenariusz wspiera wysoki udział elastycznych komponentów wynagrodzenia oraz trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, które skłaniają firmy do chomikowania zatrudnienia.
Źródło: PKO Bank Polski
20.02.2023
Tagi: rynek pracy, zatrudnienie