QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Banki kupiły rekordową ilość złota, największą od 55 lat. Powinniśmy robić to samo?Cały popyt na złoto okazał się najwyższy od 11 lat. Natomiast tylko ze strony banków centralnych był w 2022 r. najwyższy od 55 lat. To efekt strachu przed inflacją.


- Sytuacja na rynku złota jest ciekawa, ponieważ w ujęciu dolarowym w 2022 r. cena złota spadała, pomimo tego, że był to bardzo burzliwy rok na rynkach finansowych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Był to rok ze wzrostem stóp procentowych, co negatywnie wpływa na ceny złota, a jednocześnie popyt na złoto był rekordowy.


Banki centralne kupiły ponad 1 tys. ton złota. To bardzo duża ilość, co może oznaczać, że banki centralne szykują się na gorsze czasy na rynkach w najbliższych latach.


Jeżeli przeanalizujemy, które banki centralne najchętniej kupowały złoto, to okazuje się, że w krajach, które mają poważniejsze problemy, nie są stabilne i mają problemy z inflacją. Szlachetny metal kupowały zwłaszcza banki Rosji, Turcji i Chin.


Jaki jest sens takich działań? - Gdy rosną zakupy złota przez bank centralny, to inwestorzy traktują walutę danego kraju jako bardziej bezpieczną, co jednak nie okazuje się działaniem zawsze skutecznym – wyjaśnia ekspert XTB.


Popyt inwestycyjny w minionym roku był duży, ale tylko na złoto fizyczne. Natomiast popyt na fundusze ETF był bardzo mały. W 2022 r. fundusze ETF sprzedawały złoto i nadal to robią z początkiem tego roku. W styczniu działo się tak, choć cena złota wzrosła z 1837 USD za uncję do 1 926 USD. Natomiast w połowie lutego wróciła do poziomu z pierwszych dni roku kalendarzowego. Przejściowo jego cena przekraczała jednak znacznie 1 900 USD za uncję.


W ciągu tygodnia złoto potrafiło tanieć o ponad 2%. Te korekty związane były z kursem dolara. Kurs dolara miał ogromny wpływ na cenę złota, a mamy szczególną sytuację, bo choć Fed powtarza, że będzie podnosić stopy procentowe walcząc z inflacją, to rynek w to wątpi (inflacja w USA jest 3-krotnie niższa niż w Polsce).


Jednak sytuacja na rynku pracy w USA jest tak mocna (spada bezrobocie, zatrudnienie rośnie bardziej niż oczekiwano), że pojawiają się opinie, że Fed powróci do podwyżek stóp procentowych o 50 pkt. bazowych (zamiast o 25 pb).


- Do takiej podwyżki może dojść już w marcu – komentuje M.Stajniak z XTB. – Jednak dominuje podejście, że dojdzie do dwóch podwyżek o 25 pb w marcu i w maju. – Mamy więc potencjał do tego, aby dolar taniał do euro i innych walut, co powinno wspierać cenę złota w ujęciu dolarowym. Jeśli nie w I kw., to w kolejnym złoto może podrożeć do poziomu 2 000 USD/uncja.


Jaka jest opłacalność inwestowania złotego w złoto? Od początku roku polska waluta wzmacniała się wobec dolara. Ten trend powinien się utrzymać. Jest prawdopodobne, że w 2023 r. złoty wzmocni się o 10%. W złoto opłaca się więc inwestować, jeżeli obstawiamy wariant, że ten metal szlachetny podrożeje o ponad 10%.Źródło: Marketnews24.pl

17.02.2023


Tagi: złoto, popyt, XTB


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...