QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Miękkie lądowanie?

wykres


Szybki szacunek PKB potwierdził to, co już wynikało z opublikowanych wcześniej danych rocznych za 2022: wzrost PKB w 4q22 wyniósł 2,0% r/r (wobec 3,6% r/r w 3q22). Zaskoczyły dane w ujęciu odsezonowanym – tu PKB spadł o 2,4% q/q po wzroście o 1,0% q/q w 3q22 (por. wykres). Warto jednak zauważyć, że po wywołanym przez pandemię okresie dużych turbulencji w gospodarce, dane odsezonowane wykazują się w 2022 ponadnormatywną zmiennością.


Spowolnienie wzrostu PKB nie jest dużym zaskoczeniem - widać je było już wcześniej, w miesięcznych danych z przemysłu, budownictwa i z handlu. Tempo wzrostu produkcji przemysłowej zwolniło w 4q22 do 4,6% r/r (z 9,7% r/r w 3q22). Budownictwo także lekko wyhamowało – z 3,4% r/r w 3q22 do 2,4% r/r w 4q22. W nieco większej skali zmniejszyła się aktywność w handlu detalicznym – tutaj wzrost w ujęciu realnym w 4q22 wyniósł 0,1% r/r (wobec 2,8% r/r w 3q22). Łącznie branże odpowiedzialne za ok. połowę PKB odnotowały wzrost o ok. 2,5% r/r w 4q22 (wobec 5,7% r/r w 3q22), co oznacza, że wzrost w sektorze usługowym był najprawdopodobniej zbliżony do tego odnotowanego w 3q22 oraz do tempa wzrostu głównych gałęzi gospodarki w 4q22 (ok. 2,0-2,5% r/r). Korekta aktywności zatem dotyczy głównie przemysłu i handlu.


Szczegółowe dane o PKB zostaną opublikowane 28 lutego. Wstępne dane roczne implikują, że konsumpcja prywatna spadła (PKOe: -1,7% r/r wobec 0,9% r/r w 3q22), natomiast tempo wzrostu inwestycji w 4q22 niespodziewanie zwiększyło się (5,2% r/r wobec wzrostu o 2,0% r/r w 3q22). W strukturze wzrostu najprawdopodobniej nadal wyróżnia się dodatni wkład zapasów (szac. PKO: 1,4pp w 4q22, wobec 2,2pp w 3q22), sygnalizujący m.in., że zmiana modelu produkcji z just-in-time na just-in-case zagościła na dobre w przedsiębiorstwach w Polsce. Jednocześnie szacujemy, że wkład eksportu netto do wzrostu PKB utrzymał się na poziomie z 3q22 (0,6pp), przy czym spodziewamy się pozytywnej niespodzianki po stronie ożywienia w sektorze eksportowym na koniec roku (m.in. wzrost produkcji w motoryzacji, odzwierciedlający coraz mniejsze ograniczenia podażowe).


Podsumowując, dane o PKB w 4q22 sygnalizują, że efekt „przeniesienia”, mocno podbijający dynamikę PKB w 2022, w 2023 odwróci się. Tym samym wspiera to naszą prognozę wzrostu PKB w 2023 (+0,1%). Negatywny carry-over a także sprzyjająca dezinflacji zmiana struktury wzrostu PKB oznaczają, że podwyżki stóp procentowych, nawet przy pozytywnej niespodziance inflacyjnej, stają się jeszcze mniej prawdopodobne.


Źródło: PKO Bank Polski

14.02.2023


Tagi: gospodarka, PKB


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...