QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Miękkie lądowanie to scenariusz zbyt piękny, aby był prawdziwy. Perspektywy ekonomiczne na lata 2023-2024

wykres


Światowa gospodarka od trzech lat nieustannie poddawana jest bezlitosnym szokom. Nie postrzegamy tego jednak w kategoriach fatum, przed którym nie ma ucieczki. Gospodarka posiada zadziwiającą zdolność do odzyskiwania równowagi. Rok 2023 zaskoczy nas raczej uspokojeniem procesów ekonomicznych i powrotem dawnych prawidłowości niż nowymi skrajnościami. Nie znaczy to, że będzie to rok łatwy. O ile zgadzamy się z powszechną opinią, że inflacja znajdzie się w odwrocie, o tyle nie wierzymy w scenariusz miękkiego lądowania. Wydaje nam się on myśleniem życzeniowym. Spośród dwóch alternatyw na „re” (reflacja i recesja) ta druga jest naszym scenariuszem bazowym. Gospodarka światowa hamuje i będzie hamować.


Mimo wszystko na polską gospodarkę patrzymy z optymizmem


Co to znaczy? Spodziewamy się recesji w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro (makroekonomicznie, kryzys energetyczny okazał się niemal kapiszonem; inne czynniki będą ważniejsze). Chiny z kolei nie uratują gospodarki światowej – w poprzednich latach to raczej gospodarka światowa ratowała Chiny. W Polsce spowolnienie rozpoczęło się wcześniej i odbicie popytu krajowego nastąpi szybciej. Pomogą mu w tym inwestycje publiczne (finisz poprzedniej perspektywy budżetowej UE) Kłopoty gospodarcze na świecie mocno jednak ograniczą tempo ożywienia w 2023. Zrewidowawszy punkt startowy, sądzimy, że polska gospodarka urośnie o 0,8%.


Rok dezinflacji i wygasania pandemicznych szoków


Pierwszy etap dezinflacji będzie szybki, bo wygasają pandemiczne i wojenne zaburzenia (w szczególności, ceny energii w Europie nie muszą być i nie będą aż tak wysokie jak latem 2022) a handel międzynarodowy jest znów drożny. Oznacza to, że w 2023 roku coraz większa część konsumenckiego koszyka będzie drożeć coraz wolniej. Dotyczy to przede wszystkim cen energii, żywności i innych dóbr konsumenckich. Jesteśmy sceptyczni co do dezinflacji usług. Spadek inflacji do poziomów jednocyfrowych jest łatwy do wyobrażenia, ale i tak powinien zaskakiwać. W Polsce inflacja spadnie do 7,2% na koniec roku i w całym 2023 wyniesie 12,2%. Plasujemy się tutaj poniżej konsensusu.


W 2023 przejdziemy od podwyżek do obniżek stóp procentowych


Podwyżki stóp głównych banków centralnych zakończą się w pierwszej połowie 2023. Co dalej? Historia gospodarcza uczy, że zacieśnianie polityki pieniężnej – zwłaszcza w tak szybkim tempie jak w 2022 – skutecznie, choć nie od razu gasi koniunkturę a po jakimś czasie też presję cenową. Pierwsze tego efekty widać już na rynku kredytowym i w sektorze bankowym. Sfera gospodarki realnej odczuwać je będzie przez cały 2023. Pogorszenie koniunktury i spadek inflacji dadzą bankom centralnym przestrzeń do cięć stóp procentowych. Naszym zdaniem będzie ona większa w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro niż w Polsce.


Źródło: Bank Pekao SA

10.02.2023


Tagi: gospodarka, perspektywy ekonomiczne


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...