QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Centrum badawczo-rozwojowe i dalekosiężne plany rozwoju. IAV - globalny lider motoryzacji wybrał Wrocław

wykres


Pracują m.in. dla Porsche, Audi i Bugatti. Teraz będą rozwijać technologie automotive we Wrocławskim Parku Technologicznym. Berlińska firma technologiczna IAV otworzyła swoją nową filię w Polsce i zamierza docelowo zatrudnić nawet tysiąc osób.


Zarząd firmy i około siedemdziesięciu członków kadry kierowniczej spędziło ostatnie trzy dni na zapoznawaniu się z regionem. Dziś szefowie IAV omawiali szczegóły projektu z prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem. Około 300, a docelowo 800 pracowników ma pracować dla IAV we Wrocławiu i Opolu do końca 2025 roku. Ich siedzibą w stolicy Dolnego Śląska będą przestrzenie zlokalizowane we Wrocławskim Parku Technologicznym.


IAV zatrudnia na świecie około 8000 inżynierów i specjalistów różnych branż, przy czym ich głównym obszarem zainteresowania jest branża samochodowa (tzw. automotive). To firma z ponad 35-letnim doświadczeniem. Roczne obroty IAV oscylują na poziomie blisko 1 mld euro. Ich partnerami biznesowymi są m.in.: Mercedes, Porsche, Audi, BMW, Bentley, Bugatti, Bosch, Volkswagen. Teraz IAV wybiera Wrocław na swoją kolejną lokalizację.


- Niemal 200 firm i zespołów inżynierskich pracujących dla polskiego i międzynarodowego przemysłu to potężny ekosystem technologiczny w sercu Wrocławia. Cieszę się, że kolejnych niemal trzystu, a w perspektywie blisko tysiąca inżynierów z IAV, którzy w prężny sposób tworzą motoryzację przyszłości, dołączy do naszej miejskiej i biznesowej społeczności – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


Radości nie ukrywa również Uwe Horn, dyrektor zarządzający i dyrektor ds. pracy IAV.


- Jesteśmy podekscytowani tutejszymi możliwościami. Wrocław od kilku lat stara się pozyskiwać dla Miasta i całej aglomeracji nie tylko wspaniałe fabryki, centra usługowe oraz firmy informatyczne, ale też bardzo wartościowe centra badawczo-rozwojowe, gdzie najlepsi specjaliści mogą realizować swoje pasje i tworzyć świat przyszłości. Dlatego region ten nazywany jest Doliną Krzemową Polski. Innowacje dosłownie unoszą się tu w powietrzu – tłumaczy wybór Wrocławia i Dolnego Śląska na miejsce działalności IAV Uwe Horn.


- Miasto może się pochwalić świetnie wykształconymi młodymi ludźmi, a środowisko z międzynarodowymi firmami z sektora IT i motoryzacyjnego idealnie pasuje do IAV – dodaje Horn.


IAV Polska będzie pracować przede wszystkim w obszarach Testowania i Aplikacji Pojazdów, Rozwoju Elektroniki i Oprogramowania oraz Zarządzania Projektami i Wsparcia.


- Mamy też nadzieję, że w nowym zespole znajdzie miejsce wielu wrocławian, zarówno młodych absolwentów wrocławskich uczelni, jak i osób z większym doświadczeniem w branży motoryzacyjnej, którzy już za chwilę będą mogli aplikować o pracę w IAV – Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.


Wrocławski Park Technologiczny to 8 budynków składających się na cały kampus, 13,5 hektarów terenów inwestycyjnych oraz 66 tys. powierzchni dla biznesu w każdej skali. Na co dzień w WPT pracuje i funkcjonuje ponad 220 firm. Tym samym IAV dołączy do zacnego grona innych, również międzynarodowych zespołów pracujących na terenie WPT pod największymi światowymi markami. To np. YASKAWA, VIESSMANN, NOKIA, SurTec czy wiele polskich marek jak Amplicon, Apeiron Synthesis, Saule czy Scanway.


Źródło: UM Wrocław

09.02.2023


Tagi: centrum badawczo-rozwojowe, IAV, Wrocławski Park Technologiczny