QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Czy czeka nas inflacyjna powtórka z kryzysu lat 70.?

wykres


Obecny okres wysokiej inflacji, który w dużej mierze jest następstwem rosyjskiej inwazji na Ukrainę i kryzysu energetycznego porównuje się często swoją genezą i konsekwencjami do kryzysu naftowego lat 70. i 80. ubiegłego wieku.


Jego pierwsza odsłona była związana z gwałtownym wzrostem ceny ropy naftowej na światowych rynkach wynikającym z nałożenia embarga na USA i kraje Europy Zachodniej przez państwa zrzeszone wówczas w OAPEC po wybuchu wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1973 r. Jednocześnie zmieniono mechanizm ustalania cen ropy oraz obniżono poziom jej wydobycia. Inflacja w USA szybko przyspieszyła, osiągając w najwyższym punkcie 12,3% r/r pod koniec 1974 r., by potem równie szybko przejść w tryb dezinflacji. Kilka lat później mieliśmy drugą odsłonę kryzysu naftowego związaną z rewolucją irańską, z podobnymi konsekwencjami dla ścieżki inflacji. Bardzo wielu analityków lubi obecnie pokazywać nakładające się na siebie ścieżki inflacji CPI w USA z lat 70. i 80. Z obecną, zakładając skrótowo, że czeka nas powtórka z historii.


wykres


Inflacyjna ścieżka z lat 70/80 jak dotąd całkiem dobrze odwzorowuje tą bieżącą. Co ciekawe, nawet skala wyskoku inflacji byłaby porównywalna, jednakże żeby móc porównywać oba te okresy trzeba wziąć poprawkę na zmianę metodologii w liczeniu inflacji CPI w USA na przestrzeni analizowanych lat. W 1981 r. Bureau of Labor Statistics wprowadziło zmiany metodologiczne do obliczeń CPI, w tym wyłączające ceny mieszkań, co głównie było motywowane trudnościami w uzyskaniu wiarygodnych danych. Analizy wskazują, że przy zastosowaniu starej metodologii obecny poziom inflacji CPI w USA sięgałby ok. 11%, co bardziej odpowiada dwucyfrowym figurom z czasu kryzysu naftowego.


W świetle doświadczeń kryzysów naftowych argumenty przemawiające za powtórzeniem się tego wzorca są dość jasne. Po pierwsze, zakłócenia w dostawach wywołane pandemią oraz szokiem podażowym, jaki wywołała wojna w Ukrainie, przypominają te z lat 70/80. Szok naftowy obnażył słabość USA uzależnionej od importu ropy z krajów arabskich, a szantaż gazowy Rosji i zakręcenie kurków z gazem uwidocznił zależność Europy od węglowodorów sprowadzanych ze Wschodu. Po drugie, zarówno wtedy, jak i obecnie, w okresie poprzedzającym te wstrząsy polityka pieniężna była wysoce akomodacyjna. Po długim okresie inflacji powyżej celu w głównych gospodarkach rozwiniętych, bardziej gwałtowne niż oczekiwano zacieśnienie polityki pieniężnej może wywołać „twarde lądowanie” podobne do tego z wczesnych lat 80.


Czy możliwa jest w takim razie obecnie powtórka z historii? Tak, ale nie traktujemy tego jako regułę, a bardziej zbieg okoliczności. Rok 2023 zapowiada się na silnie dezinflacyjny, ale kolejne szoki energetyczno-podażowe są możliwe: w krótszym okresie np. ze względu na wyższy popyt z otwierającej się właśnie gospodarki chińskiej czy eskalację wojny w Ukrainie; w dłuższym okresie konsekwencje transformacji energetycznej. Potwierdzeniem dla tej hipotezy niech będzie poniższy wykres, na którym przestawiamy zależność pomiędzy różnicą od celu inflacyjnego dla pojedynczej obserwacji a przeciętną liczbą lat, która jeszcze została do osiągnięcia celu inflacyjnego.


wykres


To co się rzuca tutaj w oczy to fakt, że nie ma w tym przypadku żadnej konkretnej relacji. Inflacja żywi się różnymi czynnikami i na przestrzeni dziejów obserwowaliśmy zarówno szybkie schodzenie z wysokich poziomów do celu inflacyjnego, ale także okresy stabilizacji inflacji na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Chociaż inflacja napędzana nośnikami energii prowadzi zwykle do większych amplitud - szybkich wzrostów i podobnie szybkich spadków.


Źródło: Bank Pekao SA

07.02.2023


Tagi: inflacja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...