QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Stopy procentowe bez zmian

wykres


Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian (stopa referencyjna: 6,75%). Po rekordowo silnym i szybkim cyklu podwyżek stóp nastąpił okres stabilizacji, który trwa już 5 miesięcy. NBP wciąż uzależnia dalsze decyzje od danych i czeka na przeminięcie negatywnego szoku kosztowego oraz pełne ujawnienie się skutków dotychczasowych podwyżek. Podtrzymujemy ocenę, że cykl podwyżek dobiegł końca, a w 2h23 mogą się rozpocząć ostrożne obniżki stóp.


Wymowa komunikatu po posiedzeniu jest podobna do poprzedniego, a zmiany redakcyjne sugerują wg nas, że rozwój sytuacji w gospodarce jest zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami Rady. W gospodarce światowej nastąpiło spodziewane wcześniej pogorszenie koniunktury, które wg komunikatu już działa w kierunku obniżenia inflacji w Polsce. RPP ocenia też, że egzogeniczne szoki podbijające inflację przemijają (zmiana określenia „obecne” na „wcześniejsze”). Komunikat w porównaniu ze styczniowym, nieco bardziej uwypukla odziaływanie czynników obniżających inflację – m.in. zwraca uwagę na spadek dynamiki płac w grudniu oraz podkreśla spadek inflacji PPI, który będzie mieć przełożenie na ceny konsumpcyjne.


Wynik dzisiejszego posiedzenia nie zaskoczył nikogo, biorąc pod uwagę niewiele nowych informacji, które napłynęły od stycznia. Na kolejnym posiedzeniu, w marcu, RPP może dokonać przeglądu dotychczasowej polityki dysponując wstępnymi danymi inflacyjnymi za styczeń oraz nową projekcją. W naszej ocenie nie powinny one jednak zaburzyć spokoju Rady – wzrost inflacji na początku roku jest szeroko oczekiwany, a projekcja powinna pokazać nadchodzący proces dezinflacji.


Oczekiwana w 2023 szybka dezinflacja będzie wynikała z uspokojenia sytuacji na rynkach surowcowych, wspartego przez skutki dotychczasowych podwyżek stóp. Zdaniem NBP obniżą one inflację łącznie o nawet 3,5 pp, z czego już w połowie 2023 efekt ten przekroczy 3pp. Obniżeniu inflacji bazowej będzie sprzyjała rozpoczęta w 4q22 recesja konsumencka - spadek konsumpcji może wg nas potrwać nawet 4 kwartały. Sądzimy, że już we wrześniu Rada może zobaczyć pole do obniżek stóp. Będą one możliwe m.in. dzięki wzrostowi realnej stopy procentowej (deflowanej inflacją za kolejne 12 miesięcy), która już na przełomie 1q/2q 2023 najpewniej stanie się dodatnia. Co więcej, w trakcie roku stopa ta będzie nadal rosła. Nawet przy założeniu oczekiwanych przez nas obniżek stóp procentowych, warunki finansowe w gospodarce będą ulegały dalszemu zacieśnieniu.


Źródło: PKO Bank Polski

08.02.2023


Tagi: RPP, stopy procentowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...