QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Im gorzej w polskiej gospodarce, tym lepiej?Inwestorzy rozgrywają temat inflacji i stóp procentowych. Traktują, że im bliżej gospodarce do recesji, tym mniejsze szanse na dalsze podwyżki stóp procentowych i tym szybciej będą obniżane. Ignorują ryzyko, że wyniki spółek giełdowych ulegną pogorszeniu.


Choć dane z gospodarki są raczej słabe, to od początku roku WIG20 wzrósł z poziomu poniżej 1 800 pkt. do ponad 1 900 pkt.


Zgodnie z danymi GUS, PKB w Polsce w 2022 r. zwiększył się o 4,9% wobec wzrostu o 6,8% w 2021 r. Dane o PKB są odzwierciedleniem spowolnienia wzrostu aktywności gospodarczej powiązanego z niższymi wkładami konsumpcji prywatnej i spożycia publicznego.


Głównym powodem obniżenia rocznego tempa wzrostu PKB pomiędzy III kw. a IV kw. był niższy wkład spożycia prywatnego (-0,8 pkt. proc. w III kw. wobec 0,5 pkt. proc. w III kw.). Dynamika konsumpcji zmniejszyła się do ok. -1,5% r/r w IV kw. z 0,9% w III kw. Konsumpcję ograniczał spadek realnego tempa wzrostu funduszu płac w warunkach wysokiej inflacji, inflacja po prostu okazała się wyższa niż wzrost wynagrodzeń.


Paradoksalnie, słabe dane gospodarcze są pozytywną informacją dla rynków kapitałowych. Negatywne dane ekonomiczne mogą świadczyć o ryzyku nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, które może przerodzić się w recesję, co powinno doprowadzić do spadku popytu konsumpcyjnego, redukcji zatrudnienia oraz zysków spółek, co powinno przerodzić się w falę przeceny na giełdzie.


- W obecnej rzeczywistości ekonomicznej słabe dane gospodarcze są odbierane przez rynki kapitałowe jako pozytywny czynnik – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Kietliński, ekspert XTB. - Dzieje się tak, ponieważ mają one działanie dezinflacyjne, co z kolei daje szansę na złagodzenie polityki monetarnej prowadzonej przez NBP.


Aktualnie inflacja i ewentualne zaprzestanie dalszego podnoszenia stóp procentowych jest w centrum uwagi rynków kapitałowych. Natomiast wysokie koszty obsługi długu i wyhamowanie popytu konsumenckiego, co finalnie może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego i recesji, zdają się być ignorowane przez inwestorów.


- Konsensus rynkowy jest obecnie taki, że obniżenie sto procentowych przez RPP może mieć miejsce na przełomie końca br. i początku 2024 r. – wyjaśnia ekspert XTB. – Natomiast ignorowane jest zagrożenie recesją, która doprowadzi do pogorszenia wyników wielu spółek giełdowych. Mamy więc sytuacje bardzo podobną do tej jak w USA, gdzie inwestorzy czekają na pivot.Źródło: Marketnews24.pl

02.02.2023


Tagi: gospodarka, rynki kapitałowe, giełdy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...