QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

EBC podnosi stopy procentowe

wykres


EBC, zgodnie z zapowiedziami i oczekiwaniami, podniósł stopy procentowe o 50pb – refinansową do 3,00% a depozytową do 2,50%. Bank zamierza podnieść stopy o 50pb w marcu, po czym dokona oceny przyszłej ścieżki stóp. Kolejne decyzje EBC będą nadal zależały od napływających danych i będą zapadały z posiedzenia na posiedzenie. Rada Prezesów nadal deklaruje „znaczące podwyżki stóp procentowych w stabilnym tempie” i utrzymanie ich na wystarczająco restrykcyjnym poziomie, tak by zapewnić terminowy powrót inflacji do 2-procentowego celu.


Tak jak zapowiedziano w grudniu, od marca do czerwca portfel aktywów w ramach programu APP będzie ograniczany o 15 mld EUR miesięcznie, a dalsze tempo redukcji zostanie ustalone później. Częściowe reinwestycje będą prowadzone zgodnie z dotychczasową praktyką. W przypadku papierów korporacyjnych reinwestycje będą jednak bardziej ukierunkowane na emitentów lepiej wypełniających cele klimatyczne. Podejście to będzie wspierać stopniową dekarbonizację posiadanych przez Eurosystem obligacji korporacyjnych, bez uszczerbku dla celu EBC w zakresie stabilności cen.


Aktywność w gospodarce mocno spowolniła, chociaż wzrost PKB w 4q22 był nieco wyższy niż zakładała projekcja. EBC zauważył w komunikacie spadek inflacji oraz znaczącą poprawę pespektyw dla cen energii. W ocenie EBC zarówno ryzyko dla wzrostu gospodarczego, jak i inflacji stało się bardziej zbilansowane, co jest zmianą po niekorzystnym bilansie ryzyka dla inflacji wskazywanym po poprzednich posiedzeniach. Jednocześnie, zdaniem Ch.Lagarde, proces dezinflacji w strefie euro jeszcze się nie zaczął - przeczy mu wysoka i stabilna inflacja bazowa. Dane z sektora bankowego pokazują, że dotychczasowe podwyżki stóp oddziałują na gospodarkę.


Podczas konferencji po posiedzeniu Ch.Lagarde powiedziała, że decyzja i zapowiedź podwyżki w marcu uzyskały szerokie poparcie w Radzie Prezesów i należy je traktować jako kontynuację jasnego scenariusza z grudnia. Zapowiedziana na marzec ocena dalszych ruchów będzie uzależniona od danych, co należy rozumieć jako uwzględnienie nowej projekcji oraz natężenia procesów inflacyjnych. Prezes sugerowała jednak, że najpewniej nie będzie to koniec cyklu podwyżek. Komentując reakcję rynków Prezes EBC zapewniała, że nie można wątpić w determinację EBC do obniżenia inflacji do celu i w to, że stopy zostaną restrykcyjnie wystarczająco długo.


Nasz scenariusz bazowy zakładał do tej pory jeszcze tylko jedną podwyżkę o 50pb w marcu, widzimy jednak ryzyko kontynuacji cyklu po tej dacie.


Źródło: PKO Bank Polski

02.02.2023


Tagi: EBC, stopy procentowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...