QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Najkrótszy epizod spadkowy PMI?

wykres


Wskaźnik PMI dla przetwórstwa przemysłowego w styczniu wzrósł do 47,6 pkt. z 45,6 pkt. w grudniu. Jest to najlepszy wynik od maja 2022, chociaż PMI pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. Indeks dla Polski nadrabia straty wobec swojego europejskiego odpowiednika – odnotowane po wybuchu wojny pogorszenie nastrojów w polskim przetwórstwie było głębsze niż w strefie euro – teraz sytuacja normalizuje się.


Subindeksy produkcji oraz nowych zamówień nadal wskazują na spadki, przy czym w znacznie wolniejszym tempie niż w poprzednich miesiącach. W styczniu obniżały się zarówno zamówienia krajowe, jak i zagraniczne. Relatywna poprawa względem przeszłości (wolniejsze spadki) wynikać może z analogicznej poprawy koniunktury u naszego głównego partnera handlowego – strefy euro.


Spadek produkcji i nowych zamówień wpływa, według komunikatu, na dalsze ograniczanie aktywności zakupowej firm oraz redukcję zatrudnienia. Badanie sugeruje, że producenci nie zastępują odchodzących pracowników oraz starają się korzystać z już istniejących zapasów zamiast gromadzić nowe. Skala spadku zapasów jest wręcz najgłębsza od dwóch i pół lat. Badanie PMI daje w tym zakresie odmienne wskazania niż np. dane o rachunkach narodowych za cały 2022 (por. Makro Flash) jak i Szybki Monitoring NBP (dane za 3q22), które pokazywały utrzymywanie się wysokiego poziomu zapasów w firmach.


W odczuciu badanych tempo wzrostu cen (zarówno czynników produkcji jak i wyrobów gotowych) w styczniu wzrosło względem końca 2022, ale i tak było znacznie słabsze od tego obserwowanego na początku 2022. Firmy wskazywały, że wynika to z m.in. z większej równowagi między popytem a podażą na światowych rynkach. Problemy podażowe nadal jednak występowały – w styczniu nieco wydłużył się wskaźnik czasu dostaw.


W styczniu znacząco poprawiły się nastroje przetwórców – były one najlepsze od maja 2022. Ankietowani menedżerowie spodziewali się wyższego popytu oraz stabilizacji cen w nadchodzących 12 miesiącach.


Szybkie odbicie wskaźnika PMI sugeruje, że najgorsza fala obaw i dołek koniunktury w przetwórstwie już minął. Obecny epizod spadkowy PMI może być jednym z najkrótszych w historii (por. wykres). Krajowe przetwórstwo ponownie może korzystać z dywersyfikacji branżowej i wysokiej aktywności eksportowej. Przy słabości produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych (meble, rtv, agd), motorem wzrostu stają się inne branże (m.in. inwestycyjna czy motoryzacja).


Źródło: PKO Bank Polski

01.02.2023


Tagi: gospodarka, PMI


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...