QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Polska w konsumpcyjnej recesji

wykres


PKB Polski urósł w 2022 r. o 4,9% - poniżej naszych oczekiwań (5,0%), ale powyżej konsensusu (4,8%). Jak zwykle, istotny dla nas jest nie wynik całego roku, tylko implikacje rocznych danych dla IV kwartału i prognoz na rozpoczęty właśnie rok.


Po pierwsze, szacujemy że PKB w IV kwartale wzrósł o 2,2-2,3% r/r. Implikuje to „zero z plusem” na kwartalnej dynamice PKB, ale tutaj musimy pozostać bardzo ostrożni, bo na standardowe problemy z przełożeniem dynamiki r/r na dynamikę kw/kw nakłada się anormalnie duży rozstęp między dynamikami rocznymi wg cen roku poprzedniego i wg cen z 2015 r.


wykres


Po drugie, o ile spodziewaliśmy się w IV kwartale spadku konsumpcji prywatnej, o tyle jego skala nas zaskoczyła. Wzrost konsumpcji w całym roku o 3% implikuje, że w samym IV kwartale spadła o ok. 1,5% r/r. Głębszych spadków w ostatnich 27 latach nie notowaliśmy, porównywalne (aczkolwiek nieco mniejsze) zanotowano w czasie spowolnienia z lat 2012-13, przy dużo gorszym stanie rynku pracy. Tym samym, przynajmniej w przypadku konsumpcji prywatnej rozstrzygnął się konflikt między miękkimi i twardymi danymi – wygrały te pierwsze. Trudno sobie w tej chwili wyobrazić, aby konsumpcja nie pogłębiła spadków w I połowie tego roku – punktem odniesienia będzie bowiem okres wysokiej bazy z początku 2022, związanej z rozpędzeniem wydatków mieszkaniowych i napływem uchodźców z Ukrainy. Konsumpcja zbiorowa również osunęła się w przepaść, spadając o 2% r/r. Jej wynik w całym roku był bardzo słaby, ale tradycyjnie pozostaniemy tu sceptyczni – pełna sprawozdawczość sektora finansów publicznych prawdopodobnie przyniesie jej rewizję w górę.


wykres


Po trzecie, wynik inwestycji okazał się znów relatywnie dobry – zamiast wyhamować niemal do zera (tak zakładaliśmy w naszej prognozie), wzrosły o prawie 6% r/r w IV kwartale i 4,9% w całym 2023. Bez szczegółów działamy tutaj po omacku, ale jest raczej pewne, że nie wygenerowały tego wydatki mieszkaniowe (czy budowlane w ogólności).


Wreszcie, IV kwartał był jednym z tych rzadkich kwartałów, w których wkład i eksportu netto, i zmiany zapasów był dodatni. Łącznie, ostatnie 6 kwartałów charakteryzowało się wysokim łącznym wkładem tych dwóch kategorii, a w II połowie 2022 większość obserwowanego wzrostu pochodziła stamtąd (w IV kwartale więcej niż 100%).


wykres


Co czeka nas w 2023? Efekty bazy są nieubłagane, trendy w wielu kategoriach również. Ponieważ wynik IV kwartału nie różnił się znacząco nad naszych założeń, nie czujemy potrzeby rewidowania prognoz na 2023 – w dalszym ciągu spodziewamy się, że polska gospodarka urośnie o 0,6% średniorocznie.


Warto przy tym rozważyć kilka możliwych czynników, które będą oddziaływać w tym roku. Po pierwsze, bardzo słaby wynik konsumpcji w IV kwartale mógł być związany z zaciskaniem pasa przed zimą i efektami psychologicznymi jakie kryzys energetyczny mógł ze sobą nieść. Skoro już wiemy, że realizuje się dość łagodny scenariusz, koniec zimy może przynieść odreagowanie, tj. większe przyspieszenie konsumpcji niż uzasadniałyby to fundamenty. Jest to jednak temat na II kwartał, a więc na moment, gdy trajektoria realnych dochodów gospodarstw domowych będzie wzrostowa. Dla inwestycji kołem ratunkowym niezmiennie pozostaje Krajowy Plan Odbudowy. Z kolei w drugą stronę powinno oddziaływać zacieśnienie monetarne na świecie. Jego efekty będą odczuwalne dopiero w tym roku, z największym nasileniem w drugiej jego połowie. To gigantyczne ryzyko dla ożywienia, chociażby z powodu roli, jaką w ostatnich kwartałach odgrywał eksport. Opublikowany wczoraj „Szybki Monitoring” NBP wskazuje chociażby klarownie na to, jak w 2022 eksport zrównoważył tąpnięcie aktywności krajowej.


Źródło: Bank Pekao SA

31.01.2023


Tagi: gospodarka amerykańska


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...