QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Energetyka jądrowa. Nowe studia magisterskie na PWr

wykres


Zimowy nabór na Politechnikę Wrocławską trwa do 9 lutego. Kandydaci mogę się rekrutować m.in. na zupełnie nowy kierunek, czyli energetykę jądrową. Studia zostały uruchomione w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki i są związane z planami otwarcia pierwszych polskich elektrowni jądrowych.


Praca w Polsce


Na chętnych czeka 30 miejsc na studiach magisterskich w całości poświęconych energetyce jądrowej. Dr inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni z Zespołu Energetyki Jądrowej w Katedrze Techniki Cieplnej podkreśla, że nie są to studia wyłącznie dla inżynierów-energetyków.


– Zachęcamy do zainteresowania się nimi także absolwentów kierunków mechanicznych, chemicznych, górniczych, elektrycznych i związanych z automatyką – zaznacza naukowiec.


Szacuje się bowiem, że przy eksploatacji jednego bloku energetycznego w elektrowni jądrowej pracę może znaleźć od 500 do 700 osób o różnych kompetencjach ze względu na szeroki zakres zagadnień.


Kolejne tysiące miejsc pracy będą u kooperantów, czyli przedsiębiorstw i podmiotów administracji publicznej współpracujących z elektrowniami jądrowymi np. przy serwisowaniu maszyn i urządzeń, aparatury pomiarowej, przy produkcji paliwa do reaktorów, przetwarzaniu i składowaniu odpadów radioaktywnych czy zapewnieniu dozoru i bezpieczeństwa jądrowego.


Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało Politechnikę Wrocławską jako jedną z wiodących uczelni mających kształcić specjalistów na potrzeby realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Efektem tego jest właśnie uruchomienie kierunku energetyka jądrowa.


Studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr już w latach 70. mieli zajęcia związane z elektrowniami jądrowymi, a kolejne kursy wprowadzano w ramach nowych specjalności na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Wielu absolwentów pracuje obecnie w sektorze jądrowym m.in. w Kanadzie, USA czy Korei Południowej. Wydział od lat prowadzi także studia podyplomowe z energetyki jądrowej.


Zajęcia z naukowcami z kilku wydziałów


Na studentów czekają interdyscyplinarne wykłady i zajęcia laboratoryjne – prowadzone przez wykładowców z Wydziałów: Mechaniczno-Energetycznego, Chemicznego, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Inżynierii Środowiska oraz Mechanicznego.


W programie studiów znalazły się kursy m.in. z zakresu budowy nowoczesnych reaktorów jądrowych, mechatroniki i systemów sterowania, przepływów i wymiany ciepła w reaktorach jądrowych, a także jądrowego cyklu paliwowego, zasad ochrony radiologicznej oraz eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.


Aby jak najlepiej przygotowywać studentów do pracy w sektorze energetyki jądrowej, Wydział Mechaniczno-Energetyczny rozwija współpracę z wiodącymi firmami z tej branży – Framatome, EDF i Westinghouse, a także z koreańską uczelnią KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School). Obecnie trwają też rozmowy z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku na temat przeprowadzenia części zajęć dla studentów w laboratoriach naukowych instytutu oraz reaktorze badawczym MARIA.


Źródło: Politechnika Wrocławska

26.01.2023


Tagi: studia magisterskie, kierunek, Energetyka jądrowa


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...