QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Czy jesteśmy gotowi na smart city? Raport ThinkCo pokazuje, że nie

wykres


Zainteresowanie inteligentnymi miastami rośnie geometrycznie od kilku lat. Wartość globalnego rynku rozwiązań smart cities wynosi już ponad 1,2 biliona, a do końca dekady przekroczyć ma siedem bilionów dolarów. Jak w tym kontekście wygląda sytuacja Polski? Wszystko to podsumowane zostało w raporcie ThinkCo “Innowacyjne miasta - życie, praca i mieszkanie jutra”.


Użytkownicy serwisów Otodom i obido zapytani o to czym powinno charakteryzować się nowoczesne miasto wskazują przede wszystkim na mieszkania w dobrej cenie i jakości (17,2%), sprawny transport publiczny (16,5%) oraz dbałość o środowisko (15,9%). Z kolei na pytanie “Czym powinien charakteryzować się nowoczesny budynek i mieszkanie?” aż jedna czwarta respondentów odpowiedziała, że nie jest zainteresowana rozwiązaniami technologicznymi – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Czemu więc mimo wszystko warto zajmować się tematem inteligentnych miast i budynków?


Miasta inteligentne, czyli jakie?


Bilionowa wartość rynku miejskich smart rozwiązań jest efektem bardzo szerokiej oferty inteligentnych rozwiązań, które często stanowią kluczowe elementy infrastruktury wiodących metropolii. Aż 88% spośród 167 badanych dużych miast na świecie poczyniło już inwestycje w chmurę, 86% w urządzenia mobilne, a 84% w Internet of Things. Istotną rolę odgrywa także biometria oraz sztuczna inteligencja. Przewiduje się również, że między 2021 r. a 2024 r. inwestycje w cyfrowe bliźniaki oraz druk 3D co najmniej się podwoją.


Światowe rankingi smart cities zazwyczaj biorą pod uwagę wyłącznie największe polskie miasta, które wypadają w nich przeciętnie na tle innych. Nie oznacza to, że nad Wisłą niewiele się dzieje, bo ciekawe rozwiązania znajdziemy nawet w niewielkich miejscowościach.


– Dla wielu osób może okazać się zaskakujące, jak powszechne już dzisiaj są w Polsce inteligentne procesy i urządzenia. Oczywiście w dużych miastach znajdziemy ich najwięcej, np. inteligentne systemy transportowe w Krakowie czy Poznaniu, autonomiczny pojazd na cmentarzu w Gdańsku, robotyzacja obiegu dokumentów w Bydgoszczy, czy e-kontrola parkowania w Warszawie. Ale interesujący system elektronicznego głosowania został wprowadzony w gminie Jaworze w woj. śląskim, a Ustka może pochwalić się inteligentnym oświetleniem. Innowacje mogą ułatwiać życie niezależnie od wielkości miasta, w którym żyjemy – komentuje Jerzy Brodzikowski, general manager w CIC Warsaw.


Czym powinno charakteryzować się nowoczesne miasto?


Na takie pytanie odpowiedzieli jesienią 2022 r. odwiedzający portal Otodom. Ankietowani za element nowoczesnego miasta najczęściej uważają dostępne cenowo i wysokiej jakości mieszkalnictwo.


– Nowoczesne miasto to takie, w którym czujemy się dobrze, i w którym możemy realizować swoje pasje, łatwo zaspokajać potrzeby. Nic dziwnego, że za najważniejsze respondenci uznają to, z czym stykają się każdego dnia. Dostęp do dobrej jakości mieszkań, dostępnych finansowo i sprawny transport - niezależnie czy miejski, samochodowy, czy rowerowy, to lista priorytetów uniwersalna dla każdego ośrodka miejskiego. Czy rozwiązania te wymagają nowoczesnych technologii? Dziś pewnie nie ma już innej drogi. Patrząc jednak na odpowiedzi respondentów w kontekście ich własnych mieszkań i dużą liczbę odpowiedzi “nie jestem zainteresowany tymi rozwiązaniami”, można założyć, że to nie technologia, a użyteczność powinna być tym, co charakteryzuje nowoczesne rozwiązania miejskie – komentuje Ewa Tęczak ekspertka rynku nieruchomości Otodom.


Innowacje zmieniają nieruchomości


Proptech rozwija się w każdym segmencie rynku nieruchomości. Jednym z głównych frontów są rozwiązania smart home - przychody tego segmentu w Polsce mają podwoić się do 2026 r. i osiągnąć ponad 720 mln dolarów. W przypadku biurowców inteligentne rozwiązania koncentrują się na oszczędnym gospodarowaniu zasobami oraz podwyższaniu jakości środowiska pracy. Aktywnym odbiorcą nowoczesnych technologii jest też logistyka i magazyny. Prognozuje się, że globalny rynek automatyzacji magazynów ma rosnąć o średnio 15% rocznie, a jego wartość ma osiągnąć 41 mld dolarów w 2027 roku. Retail sięga się po innowacje ograniczające liczbę niezbędnego personelu oraz polepszające doświadczenie zakupowe klienta. W 2021 r. wartość umów dotyczących finansowania technologii dla handlu detalicznego wzrosła o ponad 100% rok do roku i przekroczyła 109 mld dolarów.


– Transformacja cyfrowa, digitalizacja procesów i implementacja mądrych rozwiązań proptechowych to już nie tylko modne hasła, ale rzeczywistość rynku nieruchomości. Wydaje się, że po fazie traktowania innowacji jako gadżetów branża dojrzała do wykorzystywania technologii do rozwiązywania swoich realnych problemów oraz kreowania nowej, lepszej jakości dla klientów, najemców i mieszkańców – mówi Marcin Ochmański, prezes Warexpo.


Czy rozwiązania te są równie popularne na rynku mieszkaniowym? Tak, choć ich istnienia użytkownicy często nie dostrzegają. Aż 24% odpowiedzi udzielonych w ankiecie Otodom mówiących o tym, że respondenci nie są zainteresowani takimi rozwiązaniami nie świadczy o tym, że są one użytkownikom zbędne. Może natomiast dowodzić mniejszej świadomości ich użyteczności.


Źródło: ThinkCo

23.01.2023


Tagi: smart city


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...