QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Mroźna końcówka roku w polskiej gospodarce

wykres


GUS tym razem zdecydował się na opublikowanie trzech głównych miesięcznych wskaźników aktywności w jednym momencie. Wszystkie trzy rozczarowały:

  • produkcja sprzedana przemysłu wyhamowała z 4,5 do 1,0% r/r;
  • produkcja budowlano-montażowa wyhamowała z 4,0 do -0,8% r/r;
  • sprzedaż detaliczna wyhamowała z 1,6 do 0,2% r/r.

Dysponując większością danych za IV kwartał, możemy oszacować wzrost gospodarczy w końcówce roku na 2,7% r/r. Będzie to ostatni „plus” na jakiś czas – w danych za 2023 pojawią się spadki aktywności. W szczególności, już w lutym wszystkie trzy znajdą się poniżej 0 r/r a polska gospodarka skurczy się w ujęciu rocznym w I kwartale i być może również w drugim. Poniżej Czytelnicy znajdą nasze krótkie komentarze do poszczególnych wskaźników.


Przemysł


Zarówno rozczarowanie, jak i samo hamowanie produkcji przemysłowej w grudniu jest czysto pozorne. Przełom 2021 i 2022 (odblokowanie kanałów dystrybucji oraz okres gorączkowego gromadzenia zapasów) wygenerował bowiem tak wysoką bazę, że utrzymanie dynamiki produkcji przemysłowej powyżej zera w najbliższych miesiącach będzie ekstremalnie trudne. Dla przypomnienia – w ostatnich trzech miesiącach 2021 r. produkcja przemysłowa wzrosła o szokujące 6,2%, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 zanotowano wzrost o 2,1% - w normalnych czasach byłoby to uznane za bardzo dobry wynik. Dodatkowo, produkcja przemysłowa jest obecnie hamowana przez słabe wyniki górnictwa i produkcji energii i wynik samego przetwórstwa musimy uznawać za bardzo dobry.


wykres


Za dobrą passę przetwórstwa przemysłowego odpowiada kilka czynników, wśród których możemy wymienić relatywnie dobrą sytuację europejskiego przemysłu i łagodny przebieg kryzysu energetycznego, dobrą konkurencyjność cenową polskiego eksportu oraz rolę Polski i polskiego przemysłu w zaopatrywaniu walczącej Ukrainy (nie dotyczy to tylko zbrojeń, ale przede wszystkim dóbr „cywilnych”, czyli paliw, sprzętu elektrycznego, żywności przetworzonej i innych kategorii dóbr).


Budownictwo


O budownictwie w ostatnich miesiącach nie napisaliśmy wiele dobrego i tutaj nasz pogląd się nie zmienia. Wahnięcia (w rytm „zygzaka” – por. wykres poniżej) nie zmieniają ogólnych wniosków dotyczących perspektyw inwestycji. W szczególności: budownictwo mieszkaniowe weszło w okres głębokiej recesji, inwestycje infrastrukturalne – w zależności od kategorii i inwestora – albo spadają w ujęciu realnym, albo pozostają w stagnacji, perspektywy pozostałych inwestycji prywatnych zależą od sektora, ale w całym sektorze przedsiębiorstw są negatywne.


wykres


Inwestycje są kategorią cykliczną o większej amplitudzie niż cała gospodarka, co oznacza, że co do zasady należy spodziewać się relatywnie dużych spadków po relatywnie dużych wzrostach. Tych ostatnich nie obserwowaliśmy w latach 2021-22, co zmniejsza przestrzeń do spadków, ale nie likwiduje jej całkowicie. Możliwości wystąpienia ożywienia w tym segmencie będą zależeć od dalszego kształtu polityki pieniężnej oraz napływu środków UE (bez KPO w inwestycjach publicznych pojawi się typowa dla okresu przejściowego między perspektywami budżetowymi UE dziura).


Handel


Grudniowy wynik sprzedaży detalicznej uznajemy za słaby z trzech powodów. Po pierwsze, dynamika grudnia była (jak wspomniano) niższa od prognoz. Po drugie, w samym grudniu sprzedaż skurczyła się o 4,8% m/m (po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych). Po trzecie, struktura sprzedaży okazała się jeszcze mniej korzystna niż się spodziewaliśmy. Oczekiwaliśmy bowiem, że grudniową sprzedaż podbiją czynniki jednorazowe, tj. tankowanie paliw przed podwyżką VAT na przełomie roku oraz wczesny i intensywny sezon grypowy. Te dwa czynniki wystąpiły i miały łącznie silniejszy wpływ na sprzedaż niż zakładano. To w pozostałej części sprzedaży widać posuchę. Zwrócilibyśmy tu uwagę na dwie kategorie: słabą sprzedaż odzieży i obuwia oraz bardzo słaby (o prawie 20 pkt. proc. niższy wzrost niż prognozowaliśmy) wynik kategorii „Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach”. Obejmuje ona różnego rodzaju zakupy dyskrecjonalne, często realizowane w galeriach handlowych. Słowem, po „dużych” dobrach trwałych (meble, RTV i AGD) przyszedł czas na zaciskanie konsumenckiego pasa również w przypadku mniejszych zakupów.


wykres


Konsumpcja prywatna znajduje się w epicentrum trwającego spowolnienia i dzisiejsze dane tylko to potwierdzają. Zważywszy na to, że w całym IV kwartale sprzedaż detaliczna wzrosła jedynie o 0,3% r/r i że trajektoria dochodów realnych była tylko spadkowa (o płacach realnych pisaliśmy w piątek), konsumpcja prywatna w IV kwartale najpewniej spadła w ujęciu rocznym. Przełom 2022 i 2023 okaże się dla polskiego konsumenta najdotkliwszym okresem od dekady, choć relatywnie lepszy stan rynku pracy daje nadzieje na jej szybsze rozpędzanie się w fazie ożywienia. Do tego jednak daleka droga.


Źródło: Bank Pekao SA

23.01.2023


Tagi: gospodarka, przemysł, budownictwo, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...