Powiało chłodem w przemyśle

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła (w cenach stałych) o 1,0% r/r wobec 4,5% r/r w listopadzie (PKO: 0,8%; kons.: 1,7%). Po oczyszczeniu z wahań sezonowych dynamika produkcji w przemyśle wzrosła do 5,6% r/r (z 4,4% r/r w listopadzie), a w porównaniu do listopada 2022 poziom produkcji był o 0,7% m/m wyższy. W podziale na branże kontynuowane były tendencje widoczne w listopadzie – mocne wzrosty odnotowały branże eksportujące, szczególnie te, do których napływają inwestycje zagraniczne. Wkład energetyki do wzrostu produkcji ogółem był nadal ujemny (-1,8pp). Branże wrażliwe na ceny surowców energetycznych także odnotowały spadki (m.in. przemysł chemiczny).
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu spadła o 0,2% r/r (wobec wzrostu o 4,0% r/r w listopadzie, PKO i kons.: 2,7%). Słabsza dynamika to m.in. efekt warunków pogodowych w grudniu, które mocno utrudniały prace w inżynierii lądowej. Szczegółowe dane potwierdzają, że nadal pod presją jest rynek mieszkaniowy. Oprócz spadku w produkcji budynków (-3,7% r/r), w grudniu mieliśmy też najniższą liczbę rozpoczętych budów mieszkań od 2016 (oraz o połowę niższą od szczytu w maju 2021). W najbliższym czasie tendencje te będą kontynuowane.
Inflacja PPI wyniosła 20,4% r/r (vs 21,1% r/r w listopadzie), obniżając się czwarty miesiąc z rzędu. Inflacja bazowa PPI (przetwórstwo po wykluczeniu rafinacji ropy) spadła do 12,4% r/r (vs 13,4% r/r w listopadzie). Inflacja HICP bazowa (bez usług) lekko obniżyła się w grudniu (por. wykres na str. 2), potwierdzając dotychczasowe sygnały z bazowego PPI o odwróceniu trendów cenowych na dezinflacyjne.
Dane wpisują się w nasz dotychczasowy scenariusz bazowy dla wzrostu gospodarczego. Szacujemy, że wzrost PKB w 4q22 wyniósł 0,9% r/r (zgodnie z naszą prognozą z ostatniego Kwartalnika Ekonomicznego).
Dane są neutralne z punktu widzenia RPP. Słabszy wzrost gospodarczy i mniej inflacjogenna struktura wzrostu, a także początek dezinflacji sugerują, że przerwa w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przejdzie „płynnie” w jego definitywne zakończenie, z szansą na niewielkie obniżki stóp w 2h23.
Źródło: PKO Bank Polski
23.01.2023
Tagi: gospodarka, produkcja przemysłowa, produkcja budowlano-montażowa , GUS