QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Gospodarka USA dociska hamulec rozbudzając strach przed recesją

wykres


Kwestia kolejnej recesji w USA ma dłuuuugą brodę, sięgającą momentu, gdy stało się jasne, że Fed rozpoczyna bardzo agresywny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej. „Techniczna” recesja z I połowy zeszłego roku nie była jeszcze „tą” recesją, ale od wielu miesięcy borykamy się z dysonansem pomiędzy pozytywnymi wskazaniami twardych danych a pesymistycznymi wynikami badań koniunktury i głęboko odwróconą krzywą. Przekonanie, że jego rozwiązaniem będzie jednak recesja, nie należało do najsilniejszych, a w ostatnich tygodniach uczestnicy rynku zaczęli się z nim żegnać, coraz częściej wybierając miękkie lądowanie jako scenariusz bazowy.


wykres


Co zatem zmienił ostatni wtorek? Wczoraj pojawiło się sporo danych z gospodarki USA za grudzień. Dużym rozczarowaniem okazały się dane o sprzedaży detalicznej. Jej wartość spadła w grudniu o 1,1% m/m wobec oczekiwań 0,8%. Skalę pomyłki pogarsza rewizja odczytów za październik i listopad – w tym ostatnim miesiącu sprzedaż detaliczna, zamiast wstępnie szacowanego spadku o -0,6% m/m, obniżyła się wówczas o 1% m/m. Rozczarowanie grudniowymi danymi może też jednak wynikać z niedoszacowania powściągliwości konsumentów przy świątecznych zakupach, wynikającej z podwyższonej inflacji, nienajlepszych perspektyw gospodarczych i podwyższonych kosztów kredytowania. Pewną rolę mogło też grać przesunięcie świątecznych zakupów na listopad. Niezależnie od tego, trajektoria sprzedaży w ostatnich miesiącach wyglądała coraz gorzej. Jej poziom wreszcie zbliża się do trendu sprzed pandemii.


wykres


Natomiast produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 0,7% m/m wobec oczekiwań na poziomie -0,1% m/m. Tutaj również mieliśmy do czynienia z mocną rewizją odczytu sprzed miesiąca do -0,6% m/m z -0,2%. Grudniowy odczyt przyniósł najsilniejszy spadek produkcji w ujęciu miesięcznym od września 2021. Produkcja obniżyła się drugi miesiąc z rzędu we wszystkich kluczowych sekcjach przemysłu oprócz produkcji sprzętu kosmicznego i obronnego. Najsilniejsze spadki odnotowały produkcja wyposażenia dla firm (-2% m/m) oraz produkcja montażowa (-1,4% m/m).


wykres


Jedynym odczytem, który okazał się pozytywnym zaskoczeniem była inflacja producencka, która silnie wyhamowała do poziomu 6,2% r/r wobec spodziewanych 6,8% i 7,3% miesiąc wcześniej. Za jej głębszy od oczekiwań spadek w dużej mierze odpowiadały wyraźnie niższe niż przed miesiącem ceny energii, które obniżyły się aż o 7,9% m/m. Imponujący w tej kategorii był zwłaszcza 13-procentowy spadek cen benzyny. Poza tym, obniżyły się ceny innych paliw oraz produktów żywnościowych. Bazowa inflacja PPI z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła o 0,2% m/m. Ceny usług wyhamowały do 0,1% m/m z 0,2% miesiąc wcześniej.


wykres


Szereg zaskoczeń w grudniowych danych może być dla Fed sugestią łagodzenia polityki monetarnej w USA, które szef Fed subtelnie sygnalizował w ubiegłym miesiącu. Jednak na drugiej szali nadal pozostaje mocny rynek pracy, który wydaje się ważnym argumentem dla Fed w kontekście dalszego zacieśniania. Niemniej, podwyżki stóp o mniejszej skali niż dotychczasowe 50-75 pb zobaczymy już w najbliższych miesiącach, podczas gdy gospodarka USA mocniej wciśnie hamulec, a odczyty inflacyjne nadal będą pozytywnie zaskakiwać (czyli w stronę niższej inflacji).


Źródło: Bank Pekao SA

19.01.2023


Tagi: gospodarka USA


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...