QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Wchodzimy w nowy dezinflacyjny rok 2023

wykres


Ze względu na przerwę świąteczno-noworoczną różnica w czasie pomiędzy publikacją flash a finalnym odczytem grudniowej inflacji była rekordowo krótka. Dopiero co w ubiegłym tygodniu GUS we wstępnym szacunku podał, że inflacja CPI spadła w grudniu do 16,6% r/r z 17,5% w listopadzie, demolując przy tym oczekiwania rynkowe (17,3%). W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%. W dzisiejszym finalnym odczycie GUS podtrzymał ten wynik i dodatkowo podał jego szczegółową strukturę.


wykres


Już ze wstępnego szacunku wiedzieliśmy, że za obniżeniem presji inflacyjnej w grudniu stały głównie nośniki energii, których ceny spadły o 3,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dokładnie stały za tym ceny opału, których ceny obniżyły się o prawie 11% wobec listopada, obniżając miesięczną dynamikę CPI o 0,5 pkt. proc. Tak samo jak ceny węgla podbijały silnie inflację w roku 2022, tak w roku 2023 będą istotnym czynnikiem sprzyjającym dezinflacji. Presję na ceny węgla, ale też gazu, mocno zmniejszyła dość łagodna zima w całej Europie i rosnąca podaż surowców energetycznych z nowych źródeł. Widać również efekty działania ustawy o preferencyjnym zakupie węgla przez samorządy. Dystrybucja tańszego węgla przez gminy wywiera presję na prywatne składy, które również zaczęły obniżać ceny. Według naszych danych detaliczne ceny węgla w styczniu dalej silnie spadały. Złagodzeniu presji inflacyjnej w grudniu sprzyjały także paliwa, których ceny spadły o 1,6% wobec ubiegłego miesiąca.


Z kolei inflację w górę dalej ciągną ceny żywności, które w grudniu wzrosły o kolejne 1,5% m/m. W porównaniu do ubiegłego roku żywność jest już droższa o ponad 22%. Rekordzistami są tutaj cukier (o 87,4% droższy niż rok temu) oraz mąka (37,9%). W 2023 r. inflacja żywności będzie się obniżać ze względu na bardzo wysoką bazę odniesienia z roku ubiegłego, ale dalej będzie znajdować się na wysokim poziomie.


W trendzie rosnącym pozostaje także inflacja bazowa, która według naszych szacunków przyspieszyła w grudniu do ok. 11,6% r/r. Efekty drugiej rundy (przekładanie wysokich cen energii przez producentów i sprzedawców na ceny dla konsumenta) jeszcze się przefiltrowują przez gospodarkę, co jest procesem rozłożonym w czasie. Co więcej, z końcem 2022 r. wielu firmom kończą się obecne kontrakty na dostawy energii, a te podpisywane na przyszły rok będą bardzo wysokie. Pewnym załagodzeniem sytuacji będzie wprowadzenie od nowego roku ceny maksymalnej za energię elektryczną nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Tego typu zamrożenie dla firm niestety nie będzie obowiązywać w przypadku gazu. Inflacja bazowa będzie „lepka”, a jej spadek na przestrzeni 2023 roku powolny. Źródło obecnej dezinflacji dobrze też widać na zestawieniu towary vs. usługi.


wykres


W styczniu i lutym 2023 r. czeka nas jeszcze skokowy wzrost inflacji związany z wygaszeniem większości składowych Tarczy Antyinflacyjnej (m.in. powrót do wyższych stawek VAT w rachunkach za energię elektryczną oraz gaz), co podbije błyskawicznie inflację o prawie 1,5 pkt. proc. Z drugiej strony, inflacja byłaby jeszcze wyższa gdyby nie „zamrożenie” z początkiem roku taryf energetycznych dla gospodarstw domowych. Co więcej, nie wszystkie składowe Tarczy Antyinflacyjnej zostały wygaszone – obowiązywanie obniżonej stawki VAT na żywność zostało przedłużone do końca I półrocza, choć wysoce prawdopodobne jest, że zostanie z nami co najmniej do końca 2023 r. Widoczna już pod koniec 2022 r. szybsza i mocniejsza dezinflacja od naszych wcześniejszych założeń oraz stłumiony efekt wzrostu stawek VAT na paliwa powodują, że scenariusze mówiące o inflacji powyżej 20% r/r stają się coraz mniej prawdopodobne. Według naszej opinii lutowy szczyt inflacji w tym cyklu znajdzie się w przedziale 19-19,5% r/r. Rok 2023 będzie rokiem dezinflacji, naszym zdaniem szybszej niż świadczą o tym oczekiwania rynkowe. Owszem, przez większą część roku inflacja dalej pozostanie dwucyfrowa, ale na koniec 2023 r. może spaść według naszych prognoz nawet poniżej 8% r/r. Mocno przyczyni się do tego szybka dezinflacja zwłaszcza czynników niebazowych. Średniorocznie inflacja w 2022 r. wyniosła 14,4%, a w 2023 r. szacujemy jej obniżkę do ok. 12-12,5%. Obniżeniu się inflacji będzie sprzyjać schłodzenie koniunktury zarówno krajowej, jak i globalnej, przy coraz wyraźniejszych efektach podwyżek stóp procentowych. Dezinflację będzie mocno wspierać wygaszenie kryzysu energetycznego oraz wysoka baza odniesienia. Jednym z ryzyk dla tego scenariusza jest otwarcie się gospodarki chińskiej i zerwanie z polityką zero Covid, co może podbić ceny surowców przemysłowych i energetycznych.


Kolejne emocje związane z odczytami inflacyjnymi w Polsce dopiero w połowie lutego. Z uwagi na zmianę wag w koszyku konsumpcyjnym GUS nie będzie publikował szybkiego szacunku CPI za styczeń i luty.


Źródło: Bank Pekao SA

13.01.2023


Tagi: gospodarka, inflacja, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...