Początek poprawy bilansu płatniczego?

Listopad przyniósł kolejną pozytywną niespodziankę w danych bilansu płatniczego. Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 422 mln EUR (PKO: -461; kons. – 973). Tak jak oczekiwaliśmy, deficyt w ujęciu 12m spadł do 3,5% PKB z 3,7% PKB po październiku. Realizuje się scenariusz poprawy bilansu płatniczego.
W listopadzie, po raz pierwszy od kwietnia 2021, eksport towarów rósł szybciej niż import, czemu sprzyjała normalizacja cen surowców oraz silny eksport w motoryzacji. Jednocześnie hamowanie importu widać w przypadku dóbr zaopatrzeniowych (odwracanie cyklu zapasów) oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych (skutek słabnącego popytu konsumpcyjnego). Roczne dynamiki handlu towarami obniżyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem – w przypadku importu do 17,7% z 25,3%, a dla eksportu do 20,3% z 24,4%.
Po listopadzie rachunek usługowy odnotował kolejną rekordową nadwyżkę, która wynosi już 5,5% PKB, a eksport usług w listopadzie rósł o solidne 24,5% r/r. Rachunek dochodów pierwotnych odnotował podobny deficyt jak przed miesiącem (4,8% PKB), jednak znaczna jego część wraca do polskiej gospodarki w postaci napływu FDI (reinwestowane zyski). Nadwyżka na rachunku kapitałowym ponownie stopniała, do 0,2% PKB - w tym przypadku nadzieją na poprawę jest odblokowanie środków europejskich w ramach KPO.
Naszym zdaniem nie można wykluczyć, że wchodzimy w okres trwałej poprawy bilansu płatniczego. Normalizacja terms-of-trade będzie pozytywnie wpływała na saldo wymiany towarowej. Eksport dodatkowo zyskuje dzięki odblokowaniu globalnych łańcuchów dostaw (motoryzacja) oraz strukturalnemu trendowi lokowania w naszym kraju nowych inwestycji bezpośrednich, co pozwala Polsce zwiększać udział w globalnej wymianie towarowej. Negatywnie na bilans płatniczy w średniej perspektywie będą oddziaływały konieczne do poniesienia w najbliższych latach nakłady na importochłonne zbrojenia i transformację energetyczną. Nie zakładamy więc w najbliższych latach powrotu nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, jednak deficyt powinien być zauważalnie niższy niż obecnie.
Źródło: PKO Bank Polski
13.01.2023
Tagi: gospodarka, bilans płatniczy