QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

„Węglowa górka” zbija inflację

wykres


Inflacja CPI w grudniu spadła do 16,6% r/r (zgodnie z szacunkiem flash) z 17,5% r/r w listopadzie. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 0,1%, nieco słabiej niż pokazał szacunek flash (0,2% m/m). Szacujemy, że inflacja bazowa w grudniu nadal rosła, do 11,5% r/r z 11,4% r/r w listopadzie, ale jej trend wzrostowy ponownie osłabł.


Szczegółowe dane potwierdziły, że głównym źródłem grudniowego spadku inflacji było obniżenie się cen opału (głównie węgla), o 11% m/m. W grudniu, 3. miesiąc z rzędu spadły nieznacznie (m/m) także ceny gazu. W efekcie skala wzrostu cen nośników energii w ujęciu r/r obniżyła się do 31,1% wobec odnotowanego we wrześniu szczytu na poziomie 44,3%, co łącznie obniża inflację o 1,5pp.


Tempo wzrostu cen żywności sukcesywnie słabnie. W grudniu żywność zdrożała o 1,4% m/m – wciąż powyżej przedwojennego sezonowego wzorca (wskazywałby na wzrost o ok. 0,7% m/m), ale to pierwszy miesiąc w trakcie 2022 (poza lutym), kiedy ceny rosły słabiej niż rok wcześniej. Dzięki temu roczna dynamika cen żywności spadła (z 22,3 do 21,5%) pierwszy raz od marca 2021 (poza lutym 2022, kiedy obniżono VAT). Ceny surowców rolnych na światowych rynkach (patrz wykres na str.2) zapowiadają, że to dopiero początek dezinflacji w obszarze żywności.


Pozytywną wymowę grudniowych danych inflacyjnych, niższych od dolnej granicy prognoz, burzy nieco ich struktura, w której utrzymuje się silne tempo wzrostu cen w wielu kategoriach „bazowych”. Dalsze narastanie dynamiki cen usług (turystyka, restauracje i hotele, branża beauty), sprzeczny z sezonowym wzorcem wzrost cen odzieży - to sygnały pokazujące, że jak na razie nie widać, aby hamowanie popytu (przypomnijmy, że tempo wzrostu konsumpcji w 3q22 spadło do 0,9% r/r z 6,4% r/r) prowadziło firmy do zmiany polityki cenowej. Badania koniunktury także pokazują, że z wyjątkiem branży meblarskiej, rtv/agd, na dziś bariera popytowa pozostaje w handlu detalicznym stosunkowo niska – to może wydłużać okres spadku inflacji bazowej.


Dane inflacyjne za styczeń (wstępny odczyt poznamy dopiero 15 lutego), pokazujące skalę noworocznej aktualizacji cenników, będą w tym kontekście bardzo istotnym sygnałem co do uporczywości presji inflacyjnej w gospodarce. Punkt odniesienia jest wysoko – w styczniu 2022 inflacja bazowa wzrosła o 1% m/m – stąd oczekiwalibyśmy w najgorszym razie stabilizacji inflacji bazowej r/r. Kluczowe znaczenie dla najbliższych dwóch odczytów będą jednak miały ceny energii (wyższy VAT i nowe taryfy) oraz paliw (na ile trwały jest spadek marż). Prognozujemy, że w styczniu i lutym inflacja CPI wzrośnie do 19-20% r/r, aby następnie wejść w silny trend spadkowy, który na koniec roku sprowadzi ją nieco poniżej 10% r/r.


Źródło: PKO Bank Polski

13.01.2023


Tagi: gospodarka, inflacja, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...