QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Przemysłowa wiosna w grudniu

wykres


Wg opublikowanych wczoraj danych PMI w polskim przemyśle wzrósł z 43,4 do 45,6 pkt., wyraźnie powyżej prognoz. Sam PMI nie należy do naszych ulubionych wskaźników koniunktury, dlatego wolimy komentować całą ich wiązkę, z Polski i z zagranicy. Szczęśliwie mamy całkiem dużo materiału, przede wszystkim z Europy.


Ogólny obraz koniunktury w przemyśle jest w ostatnim miesiącu (miesiącach) zaskakująco dobry. Rosnąc od sierpnia, polski PMI wyprzedził europejski, choć nie postawilibyśmy pieniędzy na utrzymanie takiej relacji między tymi indeksami – w danych historycznych nie ma dowodów na relację inną niż bieżącą / natychmiastową. Tym niemniej, odbicie w grudniu nastąpiło niemal wszędzie na Kontynencie (wyjątki to Grecja i Szwecja).


Ex post jest jasne, że zdolności adaptacyjnych europejskich gospodarek nie wolno było nie doceniać a wpływ wojny w Ukrainie nie jest jednoznacznie negatywny dla koniunktury. Pozostają jednak pewne wątpliwości.


Po pierwsze, nie wiemy z jak długim ruchem mamy do czynienia. Jeśli poprawa nastrojów wiąże się ze złagodzeniem kryzysu energetycznego w Europie, to każda jego eskalacja będzie negatywna dla przemysłu.


Po drugie, kwestia rozdźwięku między miękkimi i twardymi danymi (warto zwrócić uwagę, że te pierwsze przynajmniej zgadzają się ze sobą) wciąż spędza nam sen z powiek. Co mamy tu na myśli? Dynamika produkcji w przetwórstwie jest znacznie wyższa niż wskazywałyby na to nastroje przedsiębiorstw, które trudno oceniać inaczej niż jako fatalne lub bardzo złe. W istocie rzeczy, gdyby produkcja realizowała się w takiej skali, w jaką ją malują ankiety, to kurczyłaby się obecnie o średnio 5% zamiast rosnąć o 7-10% r/r. Powyższe liczby dotyczą Polski, ale w strefie euro różnice są podobne. „Spotkanie” miękkich i twardych danych nastąpi w połowie drogi.


Po trzecie, pytanie o dezinflację jest wciąż otwarte. Indeksy koniunktury są tutaj zachęcające (niższe wskazania kosztów produkcji i cen wyrobów gotowych), ale w przypadku Polski PMI jest znacznie bardziej optymistyczny niż badania GUS. Wygasanie szoków na rynkach energii, spadek cen frachtu i normalizacja sytuacji na międzynarodowych rynkach dóbr przemysłowych muszą wywołać dezinflację w przemyśle. Poza krótkim okresem wciąż decydować będą jednak warunki makro, w szczególności głębokość recesji w strefie euro oraz efekty otwierania Chin.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

03.01.2023


Tagi: gospodarka, przemysł, PMI


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...