PMI pozytywnie zaskakuje na początku roku

Wskaźnik PMI dla przetwórstwa przemysłowego w grudniu wzrósł drugi miesiąc z rzędu, do 45,6 pkt. z 43,4 pkt. w listopadzie – znacząco powyżej prognoz (PKOe: 44,3 pkt., kons. 44,0 pkt). Wskaźnik podążył w górę śladem analogicznych indeksów w Europie, wskazując na mniejszy pesymizm przedsiębiorstw w otoczeniu kryzysu energetycznego i wysokiej inflacji. Pomimo niespodzianki, indeks w dalszym ciągu pozostaje znacznie poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Subindeksy produkcji i nowych zamówień utrzymały się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt, przy czym w grudniu wrosły drugi miesiąc z rzędu, co oznacza wolniejsze tempo spadku produkcji i napływu zamówień.
Mniejszy portfel zamówień oraz niższy wolumen produkcji skłaniał firmy do kolejnej redukcji etatów oraz poziomu zakupów komponentów (siódmy miesiąc z rzędu), chociaż w dalszym ciągu skutki niższego popytu są częściowo ograniczane przez realizację przez firmy zgromadzonych wcześniej zleceń. Przedsiębiorstwa starają się ograniczać zapasy komponentów. W grudniu ich poziom obniżył się w największym stopniu od lipca. Systematycznie zmniejszają się też presje na dostawców – normują się czasy dostaw, przy czym w samym grudniu odnotowano ich nieznaczne wydłużenie.
Komponenty cenowe sugerują odwracanie się dotychczasowych tendencji inflacyjnych i narastanie dezinflacyjnych. Subindeks mierzący zmianę kosztów czynników produkcji wzrósł w najmniejszym stopniu od niemal dwóch i pół roku. Z kolei ceny wyrobów gotowych, choć również rosły, to w najmniejszym stopniu od początku 2021. Firmy starały się utrzymywać marże, ale zapewne z coraz mniejszą skutecznością. Ich obniżanie w przypadku firm (50+ pracowników) trwało już w 3q22 (por. Makro Flash: „Wyniki firm w 3q22 uległy pogorszeniu”).
Firmy są umiarkowanie optymistyczne odnośnie do przyszłej produkcji. Można wnioskować, że największe obawy przed konsekwencjami kryzysu energetycznego, dotkliwością recesji czy eskalacją wojny są już za nami.
Raport PMI wpisuje się w dotychczasowe oceny trendów w gospodarce – potwierdza nasilanie procesów dezinflacyjnych oraz hamowanie przemysłu, zapowiadając jednocześnie, że po stronie przemysłu możemy się już zbliżać do szczytu dekoniunktury.
Źródło: PKO Bank Polski
02.01.2023
Tagi: gospodarka, przemysł, PMI