QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Drewno potaniało aż o 60%, bardzo podrożał sok pomarańczowy i nikiel



Za nami rok, w którym bardzo duże były wahania cen surowców. Bardzo potaniało drewno, a podrożał nikiel i sok pomarańczowy.


Temat cen surowców w 2022 r. był zdominowany przez ropę i gaz. Cena ropy brent wahała się pomiędzy 71 USD i 133 USD za baryłkę.


- Cenę spot ropy brent wzrosła o ok. 10%, jeżeli jednak popatrzymy na kontrakty terminowe, to kupując kontrakt na początku 2022 r. i sprzedając go pod koniec tego roku, zysk wyniósł prawie 70% - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Te różnice są efektem rolowania kontraktów, a z tego wynika, że to co pokazuje cena nie odzwierciedla zysku bądź straty na kontraktach.


Na rynku surowców w 2022 r. bardzo duże różnice na kontraktach dotyczyły także cen gazu i to przede wszystkim europejskiego. Ceny osiągnęły poziom 300 euro za maegawatogodzinę, gdy dwa lata wcześnie była to cena w okolicach 30 euro. Teraz ceny te są bliskie 100 euro.


Na rynku gazu panuje nadal duża niepewność, ale dotyczy sytuacji w drugiej połowie 2023 r., gdy będzie zbliżać się kolejna zima, a stan zapasów może okazać się bardzo różny, zależnie od wielu scenariuszy.


Rok 2022 był bardzo ważny ze względu na ceny niklu i soku pomarańczowego, które bardzo wzrosły. Ten drugi rynek jest obecnie niszowy w porównaniu do tego co działo się w latach 70 i 80 XX wieku, gdy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów finansowych.


- Mieliśmy astronomiczne wzrosty cen niklu, mieliśmy usuwanie handlowanych kontraktów na giełdzie w Londynie – wyjaśnia ekspert XTB. – Nikiel jest bardzo ciekawy, bo jego cena zachowywała się inaczej niż innych metali przemysłowych, które drożały w pierwszej połowie roku (przykładem miedź i aluminium), a później zaliczyły spadki.


W 2022 r. bardzo potaniało drewno. Jego cena spadła aż o 60%. W 2021 r. drewno należało do hitów inwestycyjnych, ze względu na jego wykorzystanie na rynku mieszkaniowym. Rynek drewna bardzo zmieniły podwyżki stóp procentowych w wykonaniu banków centralnych, a przede wszystkim w wykonaniu Fed.


Rynkiem, który zaliczył bardzo poważne spadki była kawa. Jej cena znalazła się na najwyższych poziomach od wielu lat, ale jednak kończyła 2022 r. 26% spadkiem cen spotowych.


Przewidywania na 2023 r. związane są z oddziaływaniem dwóch przeciwnych sił, którymi są obawy o recesję i słabnący dolar.


- Jeżeli nie dojdzie do recesji i dolar będzie się osłabiał, to rynki surowcowe powinny pozostawać wysoko, czyli powinniśmy wówczas mieć do czynienia ze stabilizacją na wysokich poziomach cen przy niewielkim ich wzroście – podsumowuje M.Stajniak z XTB.



Źródło: Marketnews24.pl

29.12.2022


Tagi: rynku surowcowe, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...