QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Dolar w odwrocie

wykres


Wtorkowa sesja walutowa cechowała się umiarkowaną zmiennością. Notowania EUR/USD zamknęły się powyżej ceny 1,06, zniżkując o 0,16%. Możemy zauważyć zarysowujący się średnioterminowy trend, który wskazuje na aprecjację waluty Starego Kontynentu. Już w listopadzie euro odrobiło 5,31% względem dolara, a na ten moment zyskuje 2,07% w grudniu. Obecnie trzeba zapłacić o ponad 10 centów więcej za 1 euro, niż miało to miejsce we wrześniu kiedy kurs osiągnął 20-letnie minima.


W ciągu ostatnich tygodni widać również wyraźną aprecjację złotówki względem dolara, a kurs USD/PLN zniżkował wczoraj o 0,59%, zamykając wczorajszą sesję poniżej poziomu 4,40. Na wykresie EUR/PLN można zauważyć konsolidację, która ma miejsce od początku listopada w okolicach poziomu 4,70. Wczorajszą sesję giełdową kurs EUR/PLN zakończył, zniżkując 0,43% z ceną zamknięcia 4,67.


wykres


Wczorajszy dzień nie obfitował w nadmiar publikacji danych makroekonomicznych z Europy i USA. Jednakże w nocy z poniedziałku na wtorek miało miejsce posiedzenie Banku Japonii, który zszokował rynki zmianą polityki pieniężnej. Bank Japonii zwiększył dopuszczalne odchylenie rentowności 10-letnich obligacji z 25 pb do 50 pb, dołączając tym samym do jastrzębi. Technicznie rzecz ujmując, stopy procentowe nadal pozostają na poziomie 0%, jednak w praktyce oznacza to podniesienie stóp procentowych o 0,25pb. Bank Japonii zwiększając QE z 7,3 do 9 bilionów jenów, musi jednocześnie ograniczać inflację, która przyspieszyła do 3,7%. Na niespodziewane ogłoszenie Banku Japonii rynek zareagował bardzo wyraźnie. Kurs USD/JPY zniżkował we wtorek 3,75%, zamykając się na poziomie 131,75.


wykres


Na kurs naszej rodzimej waluty wciąż będzie miał wpływ przebieg wojny w Ukrainie, co w przypadku zaostrzenia lub eskalacji konfliktu wpłynie na umocnienie się dolara, który historycznie cieszy się największym zaufaniem inwestorów w czasie światowych kryzysów. Pogłębiający się kryzys energetyczny na Starym Kontynencie i rosnące obawy o recesję lub mocne spowolnienie mogą być również podstawą do osłabienia walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Media donoszą, że dziś w Waszyngtonie prezydent Zełenski spotka się z Joe Bidenem. Mówi się o możliwym ogłoszeniu przekazania dużego pakietu uzbrojenia Siłom Zbrojnym Ukrainy, a nawet baterii pocisków przeciwlotniczych Patriot. Z perspektywy państw Europy Środkowo-Wschodniej prawdopodobnie żadne ogłoszenie nie wpłynie na ograniczenie awersji do ryzyka wśród zewnętrznych inwestorów. Z drugiej strony widać wyraźną deprecjację rubla w ostatnich dwóch tygodniach, a kurs RUB/USD zniżkował w tym czasie ponad 10%.


Autor: Daniel Targosz, Trading Desk Manager, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

21.11.2022


Tagi: waluty, dolar, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...