Dolar w odwrocie

Wtorkowa sesja walutowa cechowała się umiarkowaną zmiennością. Notowania EUR/USD zamknęły się powyżej ceny 1,06, zniżkując o 0,16%. Możemy zauważyć zarysowujący się średnioterminowy trend, który wskazuje na aprecjację waluty Starego Kontynentu. Już w listopadzie euro odrobiło 5,31% względem dolara, a na ten moment zyskuje 2,07% w grudniu. Obecnie trzeba zapłacić o ponad 10 centów więcej za 1 euro, niż miało to miejsce we wrześniu kiedy kurs osiągnął 20-letnie minima.
W ciągu ostatnich tygodni widać również wyraźną aprecjację złotówki względem dolara, a kurs USD/PLN zniżkował wczoraj o 0,59%, zamykając wczorajszą sesję poniżej poziomu 4,40. Na wykresie EUR/PLN można zauważyć konsolidację, która ma miejsce od początku listopada w okolicach poziomu 4,70. Wczorajszą sesję giełdową kurs EUR/PLN zakończył, zniżkując 0,43% z ceną zamknięcia 4,67.

Wczorajszy dzień nie obfitował w nadmiar publikacji danych makroekonomicznych z Europy i USA. Jednakże w nocy z poniedziałku na wtorek miało miejsce posiedzenie Banku Japonii, który zszokował rynki zmianą polityki pieniężnej. Bank Japonii zwiększył dopuszczalne odchylenie rentowności 10-letnich obligacji z 25 pb do 50 pb, dołączając tym samym do jastrzębi. Technicznie rzecz ujmując, stopy procentowe nadal pozostają na poziomie 0%, jednak w praktyce oznacza to podniesienie stóp procentowych o 0,25pb. Bank Japonii zwiększając QE z 7,3 do 9 bilionów jenów, musi jednocześnie ograniczać inflację, która przyspieszyła do 3,7%. Na niespodziewane ogłoszenie Banku Japonii rynek zareagował bardzo wyraźnie. Kurs USD/JPY zniżkował we wtorek 3,75%, zamykając się na poziomie 131,75.

Na kurs naszej rodzimej waluty wciąż będzie miał wpływ przebieg wojny w Ukrainie, co w przypadku zaostrzenia lub eskalacji konfliktu wpłynie na umocnienie się dolara, który historycznie cieszy się największym zaufaniem inwestorów w czasie światowych kryzysów. Pogłębiający się kryzys energetyczny na Starym Kontynencie i rosnące obawy o recesję lub mocne spowolnienie mogą być również podstawą do osłabienia walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Media donoszą, że dziś w Waszyngtonie prezydent Zełenski spotka się z Joe Bidenem. Mówi się o możliwym ogłoszeniu przekazania dużego pakietu uzbrojenia Siłom Zbrojnym Ukrainy, a nawet baterii pocisków przeciwlotniczych Patriot. Z perspektywy państw Europy Środkowo-Wschodniej prawdopodobnie żadne ogłoszenie nie wpłynie na ograniczenie awersji do ryzyka wśród zewnętrznych inwestorów. Z drugiej strony widać wyraźną deprecjację rubla w ostatnich dwóch tygodniach, a kurs RUB/USD zniżkował w tym czasie ponad 10%.
Autor: Daniel Targosz, Trading Desk Manager, Superfund TFI
Źródło: Superfund TFI
21.11.2022
Tagi: waluty, dolar, notowania