QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Tesla w coraz większych opałach: akcje osiągają nowe minimum

wykres


Jeszcze trzy miesiące temu prognozy wzrostu Tesli wydawały się pewne, jednak od tego czasu cena akcji spółki spadła o 48%, odzwierciedlając rosnącą nerwowość związaną z popytem, który spada w Chinach i w Europie, czyli na dwóch największych rynkach pojazdów elektrycznych na świecie. Ponadto wyższe stopy procentowe będą w dalszym ciągu negatywnie wpływać na wycenę akcji i koszty finansowania, ponieważ przemysł motoryzacyjny pozostaje jedną z najbardziej kapitałochłonnych branż na świecie.


Prognozy wzrostu Tesli są coraz mniej realne


Elon Musk słynie ze składania obietnic na wyrost i jak dotąd niewiele go to kosztowało – jego najbardziej optymistyczne szacunki zakładają wzrost dostaw o 50% w perspektywie wieloletniej. Jednak akcje Tesli coraz częściej zmagają się z poważnymi problemami, a ich cena spadła o 61% w porównaniu ze szczytową wartością z początku listopada 2021 r. Początkowe przeszacowanie cen akcji Tesli spowodowane było podwyżką stóp procentowych wpływającą nie tylko na kapitałochłonne branże, ale także na spółki z zawyżonymi wycenami akcji, do której to kategorii Tesla należy od wielu lat. W ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje Tesli spadły o 48%, a przy mniej więcej płaskich stopach procentowych w tym okresie nie zareagowały na koszt kapitału. Zamiast tego rynek zaczyna obecnie uwzględniać w wycenach pogarszające się perspektywy popytu na samochody elektryczne.


Fakt, iż popyt na pojazdy elektryczne w Chinach się zmniejszył, nie jest niczym nowym i był tematem przewodnim od początku roku, co znalazło również odzwierciedlenie w akcjach chińskich producentów pojazdów elektrycznych. Na domiar złego Thomas Schmall, dyrektor generalny działu komponentów VW, poinformował w tym tygodniu, że rosnące ceny energii elektrycznej w Europie szkodzą popytowi w tym regionie, a podwyższone ceny materiałów do produkcji baterii utrzymują ceny samochodów elektrycznych na wysokim poziomie. Według Schmalla jedynie rynek amerykański nadal wygląda obiecująco w stosunku do oczekiwań sprzed kilku miesięcy ze względu na amerykańską ustawę o ograniczeniu inflacji, jednak Stany Zjednoczone są równocześnie najmniejszym z trzech głównych rynków pojazdów elektrycznych. Oczekiwane wysokie tempo wzrostu Tesli zakłada, że produkcja energii elektrycznej może się szybko rozwijać, a ceny pozostaną niskie; obecnie to kluczowe założenie wydaje się oparte na niepewnych podstawach.


W dłuższej perspektywie spowolnienie procesu przechodzenia na pojazdy elektryczne ze względu na wzrost cen energii będzie oznaczać, że konkurenci zdołają nadrobić zaległości w zakresie projektów i procesów produkcyjnych, co zniweluje część przewagi Tesli jako pioniera w tej branży. Biorąc pod uwagę ogólnoświatowe spowolnienie, które obecnie przekłada się również na upowszechnienie pojazdów elektrycznych, trudno jest zrozumieć konsensus dotyczący przychodów w 2023 r. szacowanych na 116 mld USD, co oznaczałoby wzrost o 39%. Takie oczekiwania wydają się oderwane od rzeczywistości, w tym od napływających informacji i spadku cen akcji.


Wtorkowy spadek akcji Tesli był interesujący, biorąc pod uwagę pozytywną sytuację na rynku akcji; w odniesieniu do klientów Saxo zaobserwowaliśmy, że inwestorzy detaliczni byli nabywcami netto akcji tej spółki. Zakładając, że baza klientów Saxo jest dobrym wyznacznikiem ogólnego zachowania inwestorów detalicznych, mamy do czynienia z sytuacją, w której inwestorzy instytucjonalni stają się realistami w stosunku do producentów pojazdów elektrycznych, takich jak Tesla, podczas gdy inwestorzy detaliczni nadal kierują się nadziejami i marzeniami Elona Muska.


Autor: Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji, Saxo Bank


Źródło: Saxo Bank

15.12.2022


Tagi: Tesla, akcje, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...