QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rekordowa nadwyżka w usługach

wykres


W październiku bilans płatniczy ponownie pozytywnie zaskoczył. Deficyt na rachunku obrotów bieżących spadł do 549 mln EUR wobec 1,561 mld EUR we wrześniu, co wynikało z sezonowego napływu środków unijnych w ramach rachunku dochodów pierwotnych. Dane były też lepsze od oczekiwań (PKO: -796, kons: 920). W ujęciu 12-miesięcznym nastąpiło jednak pogłębienie deficytu bieżącego do 3,9% PKB z 3,7% PKB po wrześniu. Przyczyniło się do tego pogłębienie deficytu towarowego (do 4%PKB z 3,9% po wrześniu), większy niż przed miesiącem deficyt dochodów pierwotnych (-4,7% PKB) i wtórnych (-0,3% PKB). W przeciwnym kierunku działała rekordowo wysoka nadwyżka w handlu usługami, która stanowiła 5% PKB.


Od kilku miesięcy obserwujemy stopniowy spadek dynamiki importu oraz utrzymywanie się tempa wzrostu eksportu na relatywnie wysokim poziomie. W październiku import towarów zwiększył się o 24,6% r/r, a eksport wzrósł o 23,7% r/r. W obu przypadkach dynamiki były wyższe od oczekiwań. Wysokie tempo wzrostu eksportu utrzymywane jest dzięki odblokowaniu łańcuchów dostaw w branży motoryzacyjnej oraz solidnej dynamice eksportu żywności. W przypadku importu hamowanie wynika głównie z mniejszych zakupów towarów zaopatrzeniowych (wiążemy to z odwróceniem cyklu zapasów), przy ciągle bardzo wysokiej nominalnej dynamice importu węgla i ropy naftowej. NBP podkreśla kluczowe znaczenie szoku terms of trade dla kształtowania się wymiany towarowej, warto przy tym zauważyć, że chociaż relacje cenowe w handlu zagranicznym są nadal niekorzystne, to w ostatnim czasie uległy one znacznej poprawie (por. wykres na kolejnej stronie).


Oczekujemy, że w najbliższym czasie deficyt CAB będzie się nadal pogarszał i na przełomie roku może przekroczyć 4% PKB. Niezmiennie uważamy jednak, że taki poziom nie rodzi niebezpieczeństwa dla równowagi zewnętrznej gospodarki. Deficyt w Polsce jest niższy niż w Czechach i na Węgrzech i jest z nadwyżką finansowany przez napływ FDI. Ten rodzaj finansowania uważany jest za bardziej stabilny od portfelowego. Polska jest przy tym jednym z najatrakcyjniejszych kierunków dla przenoszenia inwestycji.


Istnieją solidne podstawy do poprawy równowagi zewnętrznej w średnim terminie. Napływ FDI będzie wpierał eksport, a import wyhamuje dzięki odwróceniu cyklu zapasów. Oczekiwany napływ funduszy strukturalnych i KPO powinien jeszcze poprawić strukturę finansowania.


Źródło: PKO Bank Polski

15.12.2022


Tagi: gospodarka, bilans płatniczy, rachunek obrotów bieżących


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...