QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Spadek inflacji w listopadzie do 17,5% r/r

wykres


W finalnym szacunku GUS podwyższył inflację CPI za listopad do 17,5% r/r wobec 17,4% podanych we wstępnym szacunku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,7%.


Już ze wstępnego szacunku wiedzieliśmy, że obniżeniu się presji inflacyjnej w listopadzie sprzyjały kategorie niebazowe. Ceny paliw spadły względem poprzedniego miesiąca o 1,2%. Na uwagę zasługuje pierwszy od wielu miesięcy spadek cen opału (-1,8% m/m), w tym węgla. Już od września widzimy spadki cen węgla na europejskich rynkach, czemu sprzyjała ciepła jesień i zwiększenie podaży. Dużą rolę odgrywa tutaj także wejście w życie ustawy o preferencyjnym zakupie węgla przez samorządy. Dystrybucja tańszego węgla przez gminy wywiera presję również na prywatne składy, które również zaczęły obniżać ceny. W grudniu ceny węgla będą dalej spadać. Hurraoptymizm może powstrzymać początek zimy, choć presja na ceny węgla wydaje się być znacznie niższa niż oczekiwano jeszcze parę miesięcy temu.


wykres


Z kolei inflację w górę dalej ciągną ceny żywności, które w listopadzie wzrosły o kolejne 1,6% m/m. W listopadzie wzrosły ceny wszystkich wyszczególnionych przez GUS kategorii żywnościowych. W porównaniu do ubiegłego roku żywność jest już droższa o 23%. Rekordzistami są tutaj cukier (o 92,6% droższy niż rok temu) oraz mąka (42,2%). Szczytu inflacji żywności spodziewamy się w lutym 2023 r., a wygaszenie kryzysu energetycznego i wysoka baza statystyczna będą tutaj czynnikami dezinflacyjnymi w późniejszych miesiącach. Rząd wydłużył obowiązywanie obniżonej stawki VAT na żywność co najmniej do końca I półrocza 2023 r., choć jest wysoce prawdopodobne, że zostanie z nami co najmniej do końca przyszłego roku.


W trendzie rosnącym pozostaje także inflacja bazowa, która według naszych szacunków przyspieszyła w listopadzie do ok. 11,4% r/r. Przy spadku tempa wzrostu cen towarów w listopadzie (do 18,8% r/r), coraz szybciej rosły ceny usług (13,2% r/r). Mimo obecnie niższych cen rynkowych nośników energii, efekty drugiej rundy (przekładanie wysokich cen energii przez producentów i sprzedawców na ceny dla konsumenta) i tak muszą się przefiltrować przez gospodarkę, co jest procesem rozłożonym w czasie. Co więcej, z końcem 2022 r. wielu firmom kończą się obecne kontrakty na dostawy energii, a te podpisywane na przyszły rok będą bardzo wysokie. Dlatego też inflacja bazowa będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, a jej szczyt w tym cyklu widzimy nie wcześniej niż w I kwartale 2023 r. Jednakże, ten impuls powinien być już słabszy niż w bieżącym roku ze względu na równolegle pogarszającą się koniunkturę i obniżenie popytu.


wykres


Listopadowego spadku inflacji nie można jeszcze traktować jako osiągnięcie szczytu inflacji w tym cyklu. Inflacja w grudniu ponownie lekko spadnie, ale ze względu na wygaszanie większości elementów Tarczy z początkiem 2023 r. skokowo wzrośnie osiągając szczyt w lutym powyżej 20 proc. W kolejnych miesiącach będzie hamować, ale będziemy spadać z wysokiego „inflacyjnego konia”. Przez większość część przyszłego roku inflacja będzie dwucyfrowa, a dopiero w jego końcówce powinna spaść w okolice 10% r/r. Dezinflacji będzie sprzyjać schłodzenie koniunktury, wygaszenie kryzysu energetycznego oraz wysoka baza odniesienia. Zakładamy średnioroczną inflację w 2022 r. w wysokości 14,3% oraz ok. 14,5% w przyszłym roku.


Źródło: Bank Pekao SA

15.12.2022


Tagi: gospodarka, inflacja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...