QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Warning: file_put_contents(/www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/tmp/news/tmp_e0eaca97ba05944b63e912212a17c842): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.detail.php on line 196

Nieśmiałe początki dezinflacji

wykres


Inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 17,5% r/r (0,1pp powyżej szacunku flash) z 17,9% r/r w październiku. W ciągu miesiąca inflację w największym stopniu obniżyły ceny energii oraz paliw, rozpoczynając procesy dezinflacyjne. Na dezinflację w kategoriach bazowych inflacji oraz w cenach żywności przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać (por. wykres poniżej).


Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 22,3% r/r (wobec 22,0% r/r w październiku), a w ujęciu miesięcznym o 1,6% m/m – ciągle powyżej wzorca sezonowego. Podobne tendencje występują w państwach regionu (wykres na str. 2.), co odzwierciedla presję kosztową - wyższe koszty surowców rolnych, pracy, nawozów, paliw. Szczyt inflacyjny dla cen żywności zbliża się jednak nieubłaganie. Postępująca normalizacja cen surowców rolnych na rynkach światowych (wg FAO) wskazuje, że odwrócenia trendu na dezinflacyjny należy spodziewać się w 1q23 (wykres na str. 2). Sprzyjać temu będzie utrzymanie tarczy antyinflacyjnej (zerowego VAT na żywność).


Dynamika roczna cen nośników energii spadła do 36,8% r/r (z 41,6% r/r w październiku). Przy braku zmian cen w ujęciu m/m wskazuje to na silne efekty statystyczne (wysokiej ubiegłorocznej bazy). Wśród nośników energii wzrost odnotowano w przypadku ciepła systemowego (3,1% m/m), spadły ceny opału (o 1,8%m/m) oraz gazu (o 0,1% m/m). Ceny energii elektrycznej pozostały bez zmian wobec października. Ceny paliw spadły w listopadzie o 1,2% m/m. Dane potwierdzają, że szok energetyczny powoli przemija, a dezinflacja w pierwszej kolejności dotyczyć będzie właśnie tych kategorii, których ceny jako pierwsze ruszyły w górę w 2021.


Na dezinflację w kategoriach bazowych musimy jeszcze chwilę poczekać. Inflacja bazowa kolejny raz wzrosła – szacujemy, że w listopadzie do 11,3-11,6% r/r. Efekty drugiej rundy przechodzą przez kolejne kategorie cen - inflacja cen usług wzrosła do 13,2% r/r (z 13,0% r/r w październiku). Wśród kategorii usługowych w górę zaskoczyły ceny łączności. Dynamika cen w edukacji ustabilizowała się po dwóch miesiącach mocnej aktualizacji cenników. W przypadku cen wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego oraz restauracji i hoteli obserwujemy dużą inercję i utrzymujące się jeszcze wzrosty cen (rzędu 1,0-1,5% m/m). W najbliższym czasie efekty drugiej rundy oraz inercyjność procesów inflacyjnych sprawią, że inflacja bazowa może jeszcze nieznacznie wzrosnąć.


Niewielkie różnice w opublikowanych dziś danych inflacyjnych wobec szacunku flash nie zmieniają naszej oceny procesów inflacyjnych (inflacja wrośnie na początku 2023 i mocno spadnie w 2h23) oraz perspektyw dla krajowej polityki pieniężnej (koniec podwyżek, obniżki możliwe pod koniec 2023).


Źródło: PKO Bank Polski

15.12.2022


Tagi: gospodarka, inflacja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...