QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

W grudniu dynamika inflacji może też być niższa, ale najgorszy będzie początek rokuRekordu inflacyjnego nie unikniemy, to będzie luty lub marzec. O tym czy w Polsce uda się opanować dynamikę inflacji dowiemy się dopiero z końcem 2023 r. Podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach są jednak coraz mniej prawdopodobne.


Dynamika inflacji spadła z 17,9% w październiku do 17,4% w listopadzie (wstępne dane GUS). Była znacząco poniżej konsensusu rynkowego (18,0%) i obniżyła się po raz pierwszy od lutego br. Głównym źródłem zaskoczenia był silniejszy od oczekiwań spadek dynamiki cen w kategorii „nośniki energii”. Spadek dynamiki związany jest też z kategorią „paliwa”, co nie było niespodzianką. Zwiększa się tym samym prawdopodobieństwo, że RPP powstrzyma się przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych.


- W grudniu inflacja prawdopodobnie będzie nieco niższa niż w listopadzie i dobrze, że już okazała się niższa od oczekiwań, jest jednak zbyt wcześnie, aby strzelać korkami z szampana – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Nie znamy jednak jeszcze danych o inflacji bazowej, a ta prawdopodobnie wzrosła ustanawiając kolejny i rekord i okaże się wyższa od oczekiwań analityków.


Cena ropy brent na świecie obniżyła się do 86 USD za baryłkę, a dolar osłabił się wobec złotego do poziomu 4,50 zł. W ciągu 30 dni dolar potaniał o 4%, a nawet o 10% w okresie niecałych dwóch miesięcy. W związku z tym zmiany cenowe na stacjach paliw można uznawać za nawet zbyt małe.


Natomiast powstrzymanie dynamiki wzrostu cen za opał i energię jest jednak chwilowe. Przed nami są podwyżki dla gospodarstw domowych. Gdyby gospodarstwa domowe płaciły ceny rynkowe już dziś inflacja byłaby dużo wyższa.


Wyższe od oczekiwań obniżenie w listopadzie dynamiki cen w tych dwóch kategoriach oznacza, że prawdopodobnie wyższa od oczekiwań analityków okaże się inflacja bazowa. Tym samym kolejne wzrosty cen będą w coraz większym stopniu zależne od czynników wewnętrznych (krajowych).


- To będzie oznaczać, że presja cenowa jest mocno rozlana po całej gospodarce i zakotwicza się coraz mocniej w kategoriach, które nie są tak bardzo zależne od cen surowców i cen energii na europejskim rynku – komentuje ekspert XTB. – Wyższa inflacja bazowa będzie oznaczać, że walka z inflacją okaże się jeszcze trudniejsza niż się spodziewano.


Rekordowa inflacja dopiero przed nami, będą to odczyty za luty lub marzec. Inflacja może wówczas wzrosnąć do 20%.


Od stycznia przed nami zaskoczenia. Ciekawe jest także w jaki sposób w lutym GUS zmieni swój koszyk inflacyjny, jakie kategorie będą miały w nim większy udział, a jakie – mniejszy.


- Od tego czy inflacja przekroczy 20% na początku roku ważniejsze jest jaka będzie na koniec przyszłego roku, bo dopiero wtedy dowiemy się w jakim stopniu presje cenowe są stałe, tym bardziej, że przed nami rok wyborów parlamentarnych – dodaje P.Kwiecień z XTB.Źródło: Marketnews24.pl

02.12.2022


Tagi: waluty, kurs złotego, kurs dolara, XTB


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...