QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Chwilowa radość po wystąpieniu prezesa Fed

wykres


Czwartkowe (01.12) dane o spowolnieniu tempa inflacji nie przyniosły korzystnych rezultatów na amerykańskim rynku akcji. Bazowy indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE), uważany przez Fed za alternatywę do wskaźnika inflacji CPI, wzrósł w październiku o 0,2% m/m (szacowane 0,3%), podczas gdy we wrześniu miesięczna zmiana wyniosła 0,5%. W ujęciu rocznym indeks wzrósł o 5%, tak jak prognozowano. Główne amerykańskie indeksy notują spadki, nieco redukując zyski z dnia powszedniego, spowodowane wystąpieniem prezesa Fed Jerome’a Powella. Komentarze sugerujące spowolnienie tempa podwyższania stóp procentowych skutkowały rajdem zarówno na rynku akcji, jak i obligacji.


Dow Jones Industrial Average zakończył środową (30.11) sesję z dziennym zyskiem 2,3%, zamykając się na poziomie 34571,78, jednocześnie osiągając 20% wzrost notowań od ostatniego dołka z 30 września 2022. Wczoraj indeks spadł, o 0,6%, podobnie jak w przypadku S&P 500, który zwyżkował w środę o 3,1% do 4079,12, a w czwartek zanotował stratę o 0,1%, co było „zasługą” głównie akcji spółek finansowych. Najwidoczniej inwestorzy dalej obawiają się o zyski przedsiębiorstw, które mogą ucierpieć w przypadku recesji, która dla wielu wydaje się nieunikniona. Świadczyć o tym może choćby fakt, iż obligacje dalej zyskiwały w czwartek, kiedy akcje odwróciły kierunek. Wśród zmartwień inwestorów można także zauważyć nieufność co do zysków banków, które próbując uchronić się przed potencjalnymi stratami kredytowymi (niemożności ściągnięcia należności), będą odkładać więcej funduszy.


wykres


Jerome Powell na środowym wystąpieniu jasno zasygnalizował złagodzenie jastrzębiej polityki Fedu już na grudniowym spotkaniu, zaplanowanym na 14 grudnia. Zdaniem jego, jak i reszty urzędników, z uwagi na dotychczasowe szybkie podnoszenie stóp procentowych, potrzeba czasu, aby zauważyć wywołane nimi zmiany w gospodarce. Dalsza tak agresywna polityka pieniężna mogłaby przynieść niepotrzebne i niezamierzone szkody na rynku pracy. Wobec czego wielu urzędników Fed wyraziło już swoją aprobatę w sprawie zatwierdzenia podwyżki o 0,5 pp. Na chwilę obecną taka podwyżka, to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Nie jest to jednak całkowicie wyraźna decyzja o zażegnaniu podwyżek o 0,75 pp. Prezes Fed wszystkie dotychczasowe zarzuty o zbyt agresywnej polityce monetarnej stanowczo odpierał, twierdząc, że pozwolenie na utrzymanie się szybkiego wzrostu cen może sprawić, że konsumenci będą oczekiwać uporczywej i wysokiej inflacji, co sprawi, że będzie ona bardziej zakorzeniona. Dodał także, że na początku roku stopa referencyjna zostanie podniesiona do nieco wyższego poziomu, niż przewidywano we wrześniu, kiedy planowano wzrost w przedziale 4,5-5%.


Autor: Patryk Kowalski, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

02.11.2022


Tagi: amerykańska giełda, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...