QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Efekty bazowe zbijają produkcję przemysłową, dezinflacja w przemyśle jest kontynuowana

wykres


Produkcja sprzedana przemysłu wyhamowała z 9,8% r/r we wrześniu do 6,8% r/r w październiku, poniżej konsensusu (ok. 8% r/r), ale dość blisko naszych pesymistycznych prognoz (7,1% r/r).


Główną przyczyną niemalże tąpnięcia dynamiki produkcji była znana i lubiana przez prognozujących anomalia w produkcji energii – jesienią zeszłego roku jej dynamika wzniosła się na poziomy rzędu 50-70% i tam pozostała do czasu unormowania wiosną i latem b.r. Nietrudno powiązać to z europejskim kryzysem energetycznym, ale mechanizm tworzący aż tak duże jej wzrosty pozostaje dla nas zagadką. Niezależnie od tego, anomalia się skończyła i obecnie obserwujemy jej echo w postaci wysokiej bazy. Dzięki niej produkcja energii spada już w dwucyfrowym tempie (-16% r/r) a będzie spadać znacznie, znacznie szybciej.


wykres


Wynik przetwórstwa (+9,3% r/r) również do najlepszych nie należy, ale tutaj hamowanie również jest konsekwencją wysokiej bazy (nawet 2 pkt. proc.). Dynamika tej części przemysłu pozostaje wciąż wysoka, zwłaszcza jeśli porównamy ją z bardzo pesymistycznymi wskazaniami indeksów koniunktury. Zajrzenie do środka przetwórstwa pokazuje nam niezmiennie tę samą historię. Systematycznie słabną branże powiązane z budownictwem (drewno i meble) oraz charakteryzujące się wysoką energochłonnością (przemysł chemiczny, mineralny, papierniczy i metalowy). Stosunkowo wysokie dynamiki notują liczne branże nastawione na eksport (produkcja elektroniki, urządzeń elektrycznych) oraz motoryzacja, gdzie trzeci miesiąc z rzędu produkcja przyrosła o ponad 40% r/r.


Dla porządku dodamy, że w ujęciu miesięcznym produkcja spadła o skromne 0,3% m/m (po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych), przedłużając dość dobrą passę w bieżących odczytach produkcji. Słowem – wygląda na to, że do wieloletniego trendu przemysł wróci – korzystając z terminologii analizy technicznej – raczej bokiem niż dołem.


wykres


Przemysł zatem hamuje i przy okazji rozczarowuje (co stanowi zmianę w stosunku do poprzednich miesięcy, kiedy hamował nie rozczarowując). Naszym zdaniem kombinacja efektów statystycznych pogorszenia koniunktury, wyczerpania realizowanych obecnie zaległości produkcyjnych z okresu, gdy utrzymywały się problemy podażowe, oraz wpływu wysokich cen energii, powinny sprowadzić dynamikę produkcji na ujemne terytorium na przełomie roku. W I kwartale dynamiki rzędu -5-6% r/r nie będą dla nas zaskoczeniem.


Danym o produkcji przemysłowej towarzyszył odczyt inflacji producenckiej (PPI). PPI wyhamowało z 24,6 do 22,9% r/r, bardziej niż zakładaliśmy to my i konsensus. Tu mechanizm dezinflacji jest póki co niezmieniony: niższa dynamika cen energii i jej nośników (węgiel w górnictwie, koks i produkty rafinacji ropy naftowej w przetwórstwie) systematycznie wyhamowują cały agregat. Poza energią PPI również hamuje, ale jest to proces powolny, natomiast spójny i z trendami globalnymi, i z oczekiwaniami samych przedsiębiorstw. Inflacja pozostanie tu jednak lepka i nasza heurystyka wiążąca inflację CPI i PPI dalej nie pokazuje zielonego światła. Punkt zwrotny na PPI za nami, na CPI dopiero przed nami.


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

22.11.2022


Tagi: gospodarka, przemysł


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...