QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Siła nabywcza wynagrodzeń obniża się. Wkrótce spadnie też popyt konsumpcyjny

wykres


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 13,0% r/r wobec oczekiwań na poziomie 14,2% i naszej prognozy na poziomie 13,6%. Miesiąc wcześniej płace wzrosły o 14,5%. Tak silne wyhamowanie rocznej dynamiki wzrostu w październiku wynikało z ustąpienia czynników podbijających ją miesiąc wcześniej. Wówczas wypłacano dodatkowe premie w górnictwie i energetyce, które przełożyły się na wzrost wynagrodzeń w tych sektorach o ponad 20% r/r.


Choć w październiku tempo wzrostu wynagrodzeń wyhamowało, to nadal było szybkie. Podobnej skali podwyżki wypłacano w pierwszej połowie roku, gdy nastroje w gospodarce były wyraźnie lepsze. Oczekiwania płacowe na pewno podbija bardzo wysoka inflacja, ale pracodawcy z powodu słabnącej koniunktury nie są w stanie w pełni ich realizować. Dlatego podwyżki w coraz mniejszym stopniu kompensują wzrost kosztów życia. W październiku wynagrodzenia w ujęciu realnym spadły o 5% r/r. Wraz z obniżaniem się inflacji po lutym 2023 wyraźnie zacznie wyhamowywać również dynamika wynagrodzeń, która w całym 2023 roku spadnie do 10,3% r/r (wobec prognozowanych przez nas na 2022 rok 13,1%). Tym samym przez cały przyszły rok będziemy mieli do czynienia ze spadkiem realnych wynagrodzeń w gospodarce, a w kulminacyjnym momencie osiągnie on około 10% r/r.


wykres


Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 2,4% r/r wobec wzrostu o 2,3% r/r miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy spodziewał się wyhamowania dynamiki do 2,2% r/r, podczas gdy my obstawialiśmy jej utrzymanie się. W październiku GUS odnotował wzrost liczby etatów o 7 tys. w ujęciu miesięcznym. To mocny odczyt, nieco wyższy niż wynikałoby z wzorca sezonowego.


wykres


Dzisiejsze dane z rynku pracy potwierdzają nasze oczekiwanie, że gorsza koniunktura będzie przekładać się głównie na wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń, a zatrudnienie oraz stopa bezrobocia będą bardziej odporne. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w dalszym ciągu pozostaje w trendzie wzrostowym, choć najbliższe miesiące będą raczej prowadzić do wypłaszczenia tego trendu. Podobnie sytuacja ma się ze stopą bezrobocia – kontynuuje ona swój trend spadkowy, lecz naszym zdaniem odwrócenie tego trendu może nastąpić lada moment. Niemniej pogorszenie tych dwóch ostatnich wskaźników będzie relatywnie niewielkie i będą one nadal kształtować się na historycznie „dobrych” poziomach.


Źródło: Bank Pekao SA

22.11.2022


Tagi: gospodarka, płace, konsumpcja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...