Dezinflacja na horyzoncie

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła (w cenach stałych) o 6,8% r/r wobec 9,8% r/r we wrześniu. Po oczyszczeniu z wahań sezonowych wzrost produkcji w przemyśle zwolnił do 7,5% r/r z 10,3% r/r we wrześniu, co oznacza, że wobec września odsezonowany poziom produkcji lekko obniżył się. Wśród poszczególnych branż największy ujemny wkład do wzrostu produkcji miała energetyka (-1,1 pp) – w kolejnych miesiącach negatywny wpływ tej branży na wyniki przemysłu pogłębi się. Z pozytywów widać kontynuację mocnego odbicia w motoryzacji – to efekt poprawy sytuacji w globalnej logistyce.
Październik był miesiącem bardzo dobrych wyników nie tylko we wspomnianej już motoryzacji, ale także w produkcji wyrobów elektrycznych, maszyn i urządzeń, elektroniki czy wyrobów z metali. Wzrost produkcji dóbr inwestycyjnych utrzymał się na wysokim, dwucyfrowym poziomie. To sugeruje, że kombinacja popytu inwestycyjnego z eksportem nadal gra pierwsze skrzypce jeżeli chodzi o wyniki przemysłu, z większym wskazaniem na eksport. Ten został dodatkowo wsparty przez motoryzację powracającą do gry po zmniejszeniu się ograniczeń podażowych.
Wraz z danymi z rynku pracy za październik, dzisiejszy odczyt sugeruje dalsze hamowanie popytu konsumpcyjnego (spadek produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych, choć to zapewne także efekt słabszego popytu zagranicznego w tym segmencie). To oznacza, że struktura wzrostu staje się mniej inflacjogenna, a zwrot inflacji PPI wydaje się wpisywać w ten trend.
Inflacja PPI wyniosła 22,9% r/r (vs 24,6% r/r we wrześniu). Choć pierwsze skrzypce grają tutaj ceny energii, to inflacja bazowa PPI (przetwórstwo po wykluczeniu rafinacji ropy) także spadła do 14,6% r/r (z 15,4% r/r we wrześniu), a trend spadkowy (3-mies.śr.ruch.) tych kategorii cenowych przyspieszył. W tym kierunku niebawem pójdą także ceny konsumenta (pomijając zakłócenia związane ze zmianami podatkowymi na początku 2023).
Dane wpisują się w nasz scenariusz bazowy dla RPP. Słabszy wzrost gospodarczy, dezinflacja na horyzoncie, mniej inflacjogenna struktura wzrostu sugerują, że przerwa w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przejdzie „płynnie” w koniec cyklu, z szansą na niewielkie obniżki stóp w 2h23.
Źródło: PKO Bank Polski
22.11.2022
Tagi: gospodarka, produkcja przemysłowa