QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Dezinflacja na horyzoncie

wykres


Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła (w cenach stałych) o 6,8% r/r wobec 9,8% r/r we wrześniu. Po oczyszczeniu z wahań sezonowych wzrost produkcji w przemyśle zwolnił do 7,5% r/r z 10,3% r/r we wrześniu, co oznacza, że wobec września odsezonowany poziom produkcji lekko obniżył się. Wśród poszczególnych branż największy ujemny wkład do wzrostu produkcji miała energetyka (-1,1 pp) – w kolejnych miesiącach negatywny wpływ tej branży na wyniki przemysłu pogłębi się. Z pozytywów widać kontynuację mocnego odbicia w motoryzacji – to efekt poprawy sytuacji w globalnej logistyce.


Październik był miesiącem bardzo dobrych wyników nie tylko we wspomnianej już motoryzacji, ale także w produkcji wyrobów elektrycznych, maszyn i urządzeń, elektroniki czy wyrobów z metali. Wzrost produkcji dóbr inwestycyjnych utrzymał się na wysokim, dwucyfrowym poziomie. To sugeruje, że kombinacja popytu inwestycyjnego z eksportem nadal gra pierwsze skrzypce jeżeli chodzi o wyniki przemysłu, z większym wskazaniem na eksport. Ten został dodatkowo wsparty przez motoryzację powracającą do gry po zmniejszeniu się ograniczeń podażowych.


Wraz z danymi z rynku pracy za październik, dzisiejszy odczyt sugeruje dalsze hamowanie popytu konsumpcyjnego (spadek produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych, choć to zapewne także efekt słabszego popytu zagranicznego w tym segmencie). To oznacza, że struktura wzrostu staje się mniej inflacjogenna, a zwrot inflacji PPI wydaje się wpisywać w ten trend.


Inflacja PPI wyniosła 22,9% r/r (vs 24,6% r/r we wrześniu). Choć pierwsze skrzypce grają tutaj ceny energii, to inflacja bazowa PPI (przetwórstwo po wykluczeniu rafinacji ropy) także spadła do 14,6% r/r (z 15,4% r/r we wrześniu), a trend spadkowy (3-mies.śr.ruch.) tych kategorii cenowych przyspieszył. W tym kierunku niebawem pójdą także ceny konsumenta (pomijając zakłócenia związane ze zmianami podatkowymi na początku 2023).


Dane wpisują się w nasz scenariusz bazowy dla RPP. Słabszy wzrost gospodarczy, dezinflacja na horyzoncie, mniej inflacjogenna struktura wzrostu sugerują, że przerwa w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przejdzie „płynnie” w koniec cyklu, z szansą na niewielkie obniżki stóp w 2h23.


Źródło: PKO Bank Polski

22.11.2022


Tagi: gospodarka, produkcja przemysłowa


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...