QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Czy zwolnienia w sektorze nowych technologii w USA zwiastują głębszy kryzys?

wykres


Wiele pisaliśmy o tym, że kryzys energetyczny jest mało widoczny w twardych danych makro – pomijając wskaźniki fiskalne i inflację. Gdzie nie spojrzeć, produkcja przemysłowa jest wciąż na plusie, wynagrodzenia rosną szybko, bezrobocie nie rośnie, itd. Nie znaczy to jednak, że wszystkie sektory radzą sobie równie dobrze. Paradoksalnie, największe problemy są widoczne nie w branżach energochłonnych ale w sektorze nowych technologii. Pisaliśmy już o kłopotach w sektorze kryptowalut, ale zjawisko ma szerszy charakter.


Niedawno dowiedzieliśmy się o dużych zwolnieniach w Meta (spółka-matka Facebooka, 11 tys. osób). Wcześniej głośno było o zwolnieniu przez Twittera połowy załogi (3,7 tys. osób). Zainspirowało nas to do sprawdzenia czy jest to element szerszego trendu. Okazało się, że tak. Strona layoffs.fyi na podstawie publicznie dostępnych źródeł oszacowała, że w sektorze nowych technologii zwolnienia grupowe objęły blisko 130 tys. osób w 2022 r. To dużo więcej niż w całym 2021 r. (15 tys.) i w pandemicznym 2020 (80 tys.). Na kłopoty branży wskazują też spadające wyceny spółek. Indeks technologicznej giełdy NASDAQ stracił od początku roku 28%, podczas gdy indeks amerykańskich firm przemysłowych Dow Jones obniżył się tylko o 6%.


Powód dekoniunktury w sektorze technologicznym jest naszym zdaniem ten sam co w przypadku kryptowalut/blockchain – wzrost kosztów kapitału. Dekada prawie zerowych stóp procentowych w USA (2009-17, 2020-21) pozwoliła na bezprecedensowy wzrost tego sektora, finansowany w dużej mierze długiem. Duża część firm technologicznych ma problem z rentownością, ale przy niskich kosztach kapitału nie musiało spieszyć się z jej uzyskaniem. Wzrost stóp procentowych pokrzyżował tę kalkulację. Na to nałożyły się typowe skutki słabszej koniunktury w całej gospodarce – np. spadek wydatków na reklamę w Internecie i mniejszy popyt konsumpcyjny na cyfrowe dobra i usługi. Rynek przestał wierzyć w wiele modeli biznesowych.


Czy problemy sektora nowych technologii pociągną za sobą inne sektory i odcisną swój ślad na danych makro USA? To wątpliwe. Po pierwsze, owe 130 tys. osób z branży, które utraciły dotąd pracę to mniej niż promil zatrudnionych w USA (157 mln). Po drugie, nawet jeśli sektor IT się zmniejszy i część nierokujących usług cyfrowych zostanie porzucona, to nie oznacza to, że jako całość nie ma on przyszłości. Po prostu będzie musiał się rozwijać w mniej sprzyjających warunkach rynkowych.


Źródło: Bank Pekao SA

20.11.2022


Tagi: amerykańska gospodarka, sektor nowych technologii, zwolnienia pracowników


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...