QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Metale na wielomiesięcznych maksimach

wykres


Początek listopada okazał się okresem dużych wzrostów cen podstawowych metali z powodu niższej inflacji w USA, napędzającej nadzieje na mniejsze podwyżki stóp przez Fed oraz niepotwierdzonych zapowiedzi luzowania polityki Zero Covid w Państwie Środka. Aluminium, nikiel i miedź notują wielomiesięczne szczyty. Pierwszy z metali podrożał z okolic 2250 $/MT do niemal 2500 $/MT, czyli najwyższego poziomu od końca sierpnia. Ceny miedzi z kolei wzrosły z około 7500 $/MT aż do 8600 $/MT zanotowanego w trakcie poniedziałkowej sesji, która ostatecznie zamknęła się na poziomie 8375 $/MT. Niemniej, nadal jest to najwyższa cena na koniec dnia handlowego od czerwca. Środa przynosi dalsze spadki: o 16:00 za miedź na LME płaci się 8286 $/MT, za aluminium 2403 $/MT, a za nikiel 27600 $/MT.


wykres


Rynki metali w ubiegły piątek dostały wyczekiwaną informację z Londynu. Włodarze tamtejszej LME zdecydowali o nie nakładaniu żadnych ograniczeń w handlu rosyjskimi metalami. Dyskusja na ten temat rozgorzała w październiku, a wiele spółek takich jak amerykański gigant produkcji aluminium Alcoa zachęcało do wstrzymania przyjmowania rosyjskich surowców do obrotu. Po kilku tygodniach wysłuchiwania wszystkich stron Londyńska Giełda Metali ogłosiła zachowanie status quo, acz zapowiedziała, że w razie nałożenia ewentualnych sankcji przez rządy czy organizacje międzynarodowe będzie się do nich stosować. Decydujące znaczenie miało zapewne zdanie Chińczyków, którzy nie widzą przeszkód w handlu z Rosją.


wykres


Zapasy aluminium w magazynach zreszonych wokół LME spadły od 9-miesięcznego szczytu z 28.10. na poziomie 587 tysięcy ton o blisko 9,3% do 532 tysięcy ton, co wskazuje na rosnący popyt na ten metal w Azji. Piątkowe zapowiedzi chińskich władz o kolejnych pakietach inwestycyjnych dodatkowo pobudziły apetyty kupujących. Kolejnym czynnikiem podbijającym ceny są problemy europejskiego hutnictwa, które przez wysokie ceny energii straciło już połowę możliwości produkcyjnych. Z tego stanu rzeczy oraz niechęci do sprowadzania taniego rosyjskiego surowca korzystają inne kraje jak Turcja i Chiny, narzucając swoje marże i podbijając ceny.


wykres


Z kolei zapowiedzi indonezyjskich władz o utworzeniu niklowego kartelu – organizacji zrzeszającej wiodących producentów tego metalu, wzorowanej na OPEC, podbijały ceny do tego stopnia, że zaczęto podnosić obawy o ponowny short squeeze jak z marca bieżącego roku. Dzisiejsza sesja przyniosła jednak spadek z rekordowego od maja poziomu 30000 $/MT aż do 27600 $/MT. Nieprzyjemnym szokiem popytowym może zakończyć się ograniczenie produkcji w kluczowej dla rynku niklu kopalni Goro na Nowej Kaledonii, która musi uporać się z potencjalnym zagrożeniem środowiskowym.


Autor: Jakub Kalemba, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

16.11.2022


Tagi: metale, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...