QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Kto jeszcze kupi rosyjskie metale?

wykres


Środowa sesja przyniosła znaczne zwyżki cen najważniejszych metali. Miedź na Londyńskiej Giełdzie Metali w kontraktach 3-miesięcznych podrożała niemal do 7800 usd/MT, notując najwyższą cenę zamknięcia od 14 września. Podobnie aluminium zdrożało do 2326 usd/MT, zamykając się najwyżej od 13 października. Nikiel także zanotował wzrost cen do 22670 usd/MT, co z kolei pobiło zamknięcie z 6 października. Wszystkie te trzy metale znajdują się obecnie pomiędzy 50- a 100-dniowymi średnimi ruchomymi, a ewentualne przebicie tej drugiej może skutkować trwałym odbiciem spadkowych trendów.


wykres


Taki stan rzeczy został ukształtowany przez znaczne osłabienie dolara do głównych walut. 26 października ponownie został przekroczony parytet na eurodolarze, co spowodowane było głównie rosnącymi nadziejami na spowolnienie cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W tym tygodniu dane z największej gospodarki świata wskazywały zarówno na spadek cen nieruchomości (-0,7% m/m wobec oczekiwanych -0,6%), spadek wskaźnika ufności konsumenckiej autorstwa The Conference Board (102,5 wobec oczekiwanych 105,9; we wrześniu 108) oraz spadek Wskaźnika Przemysłowego Fedu z Richmond (-10 wobec oczekiwanych -5; najniżej od czerwca 2022). Ten ostatni parametr odzwierciedla nastroje w sektorze przemysłowym południowo-wschodniej części USA na podstawie ankiet z ponad 190 przedstawicielami zakładów i bazuje na pytaniach o dostawy, nowe zamówienia i zatrudnienie. Wskaźnik przyjmuje wartości od -100 do +100, gdzie wartość powyżej 0 oznacza ożywienie, a poniżej 0 osłabienie koniunktury.


Dodatkowym paliwem skłaniającym handlujących do większej wiary w niższe tempo podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną było środowe zachowanie Banku Kanady. Bank centralny północnego sąsiada USA podniósł bowiem stopy procentowe jedynie o 50 pb, gdy rynek oczekiwał podwyżki o 75 pb. Warto zaznaczyć, że stopy procentowe w Kanadzie są na najwyższym poziomie od 2008 roku, a wrześniowa inflacja konsumencka wyniosła 6,9% (szczyt 8,1% w maju). Obawy o nieuchronnie nadchodzące spowolnienie gospodarcze mogą przynieść mniej zdecydowane ruchy banków centralnych.


wykres


Dla metali kolejnym istotnym czynnikiem jest zachowanie zarządzających Londyńską Giełdą Metali wobec rosyjskich surowców. Już teraz wielu handlujących obstawia duży wzrost cen aluminium w razie wprowadzenia ograniczeń w obrocie metali z powodu kremlowskiej agresji na Ukrainę. We wtorkowym wywiadzie dla Financial Times prezes LME Matthew Chamberlain podkreślał, że dla giełdy kluczowe jest teraz odbudowanie zaufania po ogromnym wiosennym zamieszaniu w handlu niklem. Wszelkie drastyczne ruchy Kremla mogłyby jednak zaostrzyć podejście kontrahentów, którzy i tak już bardzo niechętnie spoglądają na rosyjskie surowce, co mogłoby odwrócić kilkumiesięczne spadki cen metali na światowych giełdach.


Autor: Jakub Kalemba, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

27.10.2022


Tagi: metale, miedź, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...